Вівторок, 02 Лютий 2016

УВАГА! Про основні зміни в податковому законодавстві

УВАГА! Про основні зміни в податковому законодавстві

Положеннями Закону України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII „Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" передбачені нововведення:

-запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального, введення акцизної накладної, як обов'язкового електронного документу, який складатиметься при здійсненні всіх операцій з реалізації пального на внутрішньому ринку. При цьому, з 1 березня 2016 року діятиме перехідний період для такого нововведення, з 1 квітня 2016 року акцизні накладні функціонуватимуть повноцінно;

-нарахування єдиного внеску складають 22 відсотки до бази нарахування єдиного внеску 3,6 відсотки не утримують;

-введена єдина ставка податку на доходи фізичних осіб ( ПДФО) 18 відс. замість колишніх 15 і 20;

-сума податкової соціальної пільги – 689 грн. на 2016 рік;

-об'єктом оподаткування є легкові автомобілі середньоринкова вартість яких становить понад 1033500 грн. (1378 грн. м.з.п. х 750 м.з.п. = 1033500 грн.) та з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно);

-за наявності у власності платника податку об'єкта (об'єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи - платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку, збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об'єкт житлової нерухомості (його частку);

-ставка на прибуток залишилась 18%, відмінено щомісячну авансову сплату податку на прибуток;

-залишені розміри діючих ставок податку на додану вартість 20 відс., 7 відс. (для лікарських засобів) і 0 відсотків

***

За минулий рік котовські платники акцизного податку сплатили більше 7 мільйонів гривень

«Це більше на 400 тис грн. від прогнозного показника, або 5,2% . Так по м.Котовськ надійшло 6,7 млн грн.,Котовському району – 96 тис. грн., Красноокнянському району- 500 тис. грн.»,- розповів заступник начальника Котовської ОДПІ Сергій Бурдейний.

Податківець зауважив, що акцизний податок – це непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених Податковим кодексом України як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції). Порядок обчислення акцизного податку регулюється розділом VI ПКУ.

Об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) i документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця (ст. 177 ПКУ).

Перелік витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування, визначені в ст. 177 ПКУ. Однак вказаний перелік не містить акцизного податку, включеного до вартості товару та сплаченого під час придбання.

«Таким чином, підприємець на загальній системі оподаткування не має права включити до витрат суму сплаченого акцизного податку, включеного до вартості товару, який нею придбавається з метою подальшої реалізації»,- зазначив Сергій Бурдейний.

***

За 2015 рік від плати за землю місцеві бюджети поповнились майже на 30 мільйонів гривень

За словами начальника Котовської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області Володимира Перішкова, за 12 місяців 2015 року надходження земельного податку від власників землі та землекористувачів склали 29,4 млн.грн., що на 10,2 млн. грн.більше, у порівнянні з відповідним періодом 2014 року. При цьому фізичними особами-землекористувачами сплачено – 8,7 млн. грн., юридичними –20,7 млн. грн.

Керівник інспекції зазначає, що прийняття місцевими радами відповідних ставок земельного податку, повне облікування об'єктів оподаткування та своєчасне оформлення документів на право користування землею сприятиме збільшенню надходжень до місцевих бюджетів плати за землю. А це, в свою чергу, розширить фінансові можливості територіальних громад району.

Також, Володимир Перішков нагадав, що наказом Мінфіну від 16.06.2015 р. №560 затверджено нову форму Податкової декларації з плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) для складання звітності, у тому числі і для самостійного виправлення помилок, допущених у податковій звітності за попередні звітні (податкові) періоди.

***

Щодо ставки ЄП встановлених для ФОП- платників ЄП

Відповідно до п. 293.1 ст. 293 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) ставки єдиного податку для платників першої - другої груп встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, та третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

Пунктом 293.2 ст. 293 ПКУ визначено, що фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:

для першої групи платників єдиного податку - у межах до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати;

для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.

Згідно з п. 293.3 ст. 293 ПКУ відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:

3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з ПКУ;

5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

Для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, ставка єдиного податку встановлюється у розмірі, визначеному п.п. 2 п. 293.3 ст. 293 ПКУ.

Згідно з п. 293.4 ст. 293 ПКУ ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої - третьої групи (фізичні особи - підприємці) у розмірі 15 відсотків:

1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у п.п. 1, 2 і 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ;

2) до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до першої або другої групи;

3) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у главі 1 розд. ХIV ПКУ;

4) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування;

5) до доходу, отриманого платниками першої або другої групи від провадження діяльності, яка не передбачена у п.п 1 або 2 п. 291.4 ст. 291 ПКУ відповідно.

У разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп кількох видів господарської діяльності застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений для таких видів господарської діяльності (п. 293.6 ст. 293 ПКУ).

У разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений цією статтею для відповідної групи таких платників єдиного податку (п. 293.7 ст. 293 ПКУ).

***

Кому не потрібно подавати декларацію про майновий стан і доходи

Фахівці Котовської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області роз'яснюють, що податкова декларація не подається, якщо платник податку отримував такі доходи:

– від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

– від одного податкового агента незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених ІV розділом ПКУ;

– від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до цього розділу;

– у вигляді об'єктів спадщини, які відповідно оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ;

– зазначені у п.п. "є" п. 176.1 ст. 176 ПКУ доходи від двох і більше податкових агентів, і при цьому загальна річна сума оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) такими податковими агентами не перевищує ста двадцяти розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року.

Крім того, малолітні/неповнолітні або недієздатні особи, які при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави, звільняються від обов'язку подання податкової декларації. Разом з тим, наголошуємо, що обов'язок щодо заповнення та подання податкової декларації від імені такого платника податку покладається на опікуна або піклувальника – щодо доходів, отриманих малолітньою/неповнолітньою особою або особою, визнаною судом недієздатною.

***

Як подавати декларацію фізичним особам – підприємцям

Підприємець, який застосовує загальну систему оподаткування, незалежно від того, провадив він протягом звітного року господарську діяльність чи ні, повинен подати декларацію про доходи.

Таку декларацію, відповідно до п. 177.5 ст. 177 Податкового кодексу підприємець подає до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року. Тобто, за результатами 2015 року «фізособи-загальщики» подають декларацію про майновий стан і доходи до 9 лютого 2016 року включно.

Наголошуємо, що поряд з доходами від підприємницької діяльності потрібно зазначати інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи, в тому числі відомості про нерухоме та рухоме майно. Також, самостійно необхідно розрахувати, за результатами минулого року, військовий збір у розмірі 1,5% чистого оподатковуваного доходу, відобразити в річній податковій декларації, а також сплатити його в терміни, передбачені для сплати податку на доходи фізичних осіб.

Одночасно повідомляємо, що фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають декларацію за результатами звітного року до 1 травня 2016 року.

Нагадуємо: нова форма декларації про майновий стан і доходи та Інструкція щодо її заповнення затверджена наказом Міністерства фінансів України від 2 жовтня 2015 року за №859 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2015 року за №1298/27743.

***

ГДІ з питань комунікацій

Паламаренко А.І.

Read more

Календар новин

<< < Лютий 2016 > >>
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
1 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29