Хранителі історії.....

........Забвение.......Возможно ли оно?

Когда историю хранить – дело святое!

Ведь если прошлого не помнить своего,

То настоящее тогда будет какое?

Надежда Маковецкая

24 грудня в Україні відмічається «День працівників архівних установ». Це свято було встановлене 30 жовтня 1998 року Указом Президента України, хоча ця професія існує ще з давніх часів. Щорічне відзначення цього свята є ще одним приводом привернути увагу суспільства до ролі архівів у нашому житті, адже представники цієї професії є не тільки в державних архівах, а й в колективах різних установ.

Ми звернулися до головного спеціаліста з питань трудового архіву Котовської районної ради Нотевської Оксани з проханням розповісти про свою роботу :

- Добрий день, шановна Оксано Дмитрівно!Давайте почнемо нашу бесіду з історії утворення трудових архівів. Як і коли вони почали утворюватися?

До 90-х років ХХ ст. державні архівні установи зберігали лише документи Національного архівного фонду, тобто документи, що відображають історію духовного і матеріального життя українського народу та інших народів, мають культурну цінність і є надбанням української нації. Документи з особового складу необхідні для соціального захисту громадян, зберігались в установах, організаціях, підприємствах 75 років. Після виходу Указу Президента України від 03 грудня 1999 року за № 1529/99 «Про прискорення реформування аграрного сектору України» ліквідація аграрних підприємств стала масовою. Ліквідовані сільськогосподарські підприємства постали перед дилемою: куди подіти документи з особового складу.

Частину з них було передано правонаступникам, а окремі новостворені сільськогосподарські підприємства - не правонаступники, взяли на себе повноваження по зберіганню документів підприємств попередників і видачі довідок соціально-правового характеру. Архівні відділи райдержадміністрацій також змушені були прийняти частину документів ліквідованих організацій. Вирішення цього складного питання полягало у створенні трудових архівів, які забезпечать зберігання архівних документів.

Котовський районний трудовий архів створено рішенням Котовської районної ради від 05 серпня 2004 року № 156-ІV. Засновником та першим керівником була Денисюк Алла Анатоліївна, яка приклала багато зусиль для повноцінної роботи архіву. У серпні 2004 року здійснилася передача справ з особового складу ліквідованих господарств та підприємств району з архівного відділу районної державної адміністрації ( начальник Войтенко О.М.) до трудового архіву Котовського району в кількості 27 фондів-1465 справ з особового складу. З 2004 року по 2015 рік було прийнято на зберігання 72 фонди – 9161 справа.

- Які послуги Ви надаєте населенню?

Крім приймання від ліквідованих підприємств, установ і організацій архівних документів, одним з найважливіших напрямків роботи є виконання соціально-правових запитів. Саме за результати цієї роботи кожен громадянин складає власне уявлення про ефективність роботи архіву, важливість цієї установи в структурі органів державної влади і управління.

Робота з відвідувачами архіву, організація їхнього приймання, якісний і своєчасний розгляд заяв знаходяться на постійному контролі.

У трудовому архіві можна отримати довідки про стаж та заробітній платі при нарахуванні пенсії по віку та інвалідності, перерахунку її, при втраті годувальника, підтвердженню трудового стажу при втраті трудової книжки та ін.

Гуманність кожного суспільства вимірюється його ставленням до найменш соціально захищених верств населення. Зрозуміло, що в кожній країні – це пенсіонери, люди, попередньою працею яких створювалися сьогоднішні блага.

Перша проблема, з якою стикається літня людина – підтвердження свого трудового стажу, і добре, якщо підприємство або установа, де вона працювала, функціонує й далі.

Для того, щоб отримати довідку про стаж роботи чи розмір заробітної плати, громадянин не повинен тижнями виявляти – де ж знаходяться документи з особового складу його рідного підприємства? Тому надається також допомога громадянам в пошуку документів ліквідованих господарств, документи яких не передано на зберігання до архіву та тих, що знаходяться у правонаступників.

Головне – подати заяву, а далі, то вже справа спеціалістів.

- Але до Вас звертаються громадяни не тільки для підтвердження стажу?

Якщо громадян цікавить інша інформація, направляємо куди звертатися для отримання архівних довідок по підтвердженню:

- обрання депутатами,нагородження - в держархів області,архівні відділи райдержадміністрацій,нагородна група облдержадміністрації;

- виділення земельних ділянок – в архівні відділи райдержадміністрацій, міськрад, сільські ради, держархів області;

- майнових відносин - в державний нотаріальний архів, держархів

області,бюро технічної інвентаризації;

- реєстрації народження,одруження і смерті - у відділи реєстрації актів

цивільного стану в районах,містах,області,держархів області;

- службу і роботу в радянській армії в часи Великої Вітчизняної війни і перші повоєнні роки,про загиблих і пропавших безвісти –Центральний архів Міністерства оборони Російської федерації (Московська область,м.Подольськ,вул.Кірова,74);

- про поранення та лікування в госпіталях в роки війни –Військово-

медичний музей Міністерства оборони Росії( м.Санкт-

Петербург,Лазерний провулок,12) ;

- участь у партизанському русі у держархів області,Центральний

державний архів громадських організацій України (м.Київ-

11,вул.Кутузова,8);

- вивезення в Німеччину на примусові роботи- у держархів області;

- родинних коренів - у держархів області.

- Як давно ви працюєте на цій посаді?

Я працюю на посаді головного спеціаліста з архівних питань менше року, тому досить часто звертаюсь за допомогою до своїх колег з міського архіву Котовської міської ради. Костріцька Інна Володимирівна, начальник архіву, має 20 років архівного стажу. Аврамчук Валентина Володимирівна, спеціаліст з питань трудового архіву міста, працює на посаді 9 років. Їх робота неодноразово відзначалась Почесними грамотами Котовського міського голови, Державного архіву та Одеської обласної державної адміністрації. Ми активно співпрацюємо з колегами, підвищуючи соціальну роль архіву та його статус у суспільстві.

- Скажіть, будь ласка, якими якостями повинен бути наділений архівіст?

- Так, безперечно, ця професія, крім сумлінного і добросовісного виконання фахових обов'язків, потребує і специфічних якостей. До нас звертаються люди похилого віку, яким необхідно, щоб їх уважно вислухали, зрозуміли. Пріоритетним критерієм оцінки архівного працівника є, з одного боку, високий професіоналізм, компетентність, а з іншого, – моральні риси, тобто вихованість, інтелігентність, тактовність, ввічливість, доброзичливість. Треба пам'ятати, що всі ми – майбутні пенсіонери, і всі колись постукаємо в двері трудового архіву.

- Яка адреса архіву?

Районний трудовий архів знаходиться за адресою:

Вул. 50 років Жовтня, 105.

Телефон для довідок: 2-06-39.

Дні прийому громадян: середа з 8-00 до 12-00

п'ятниця з 8-00 до 12-00

На сайті Котовської районної ради та на сторінках газети «Котовські вісті» розміщується інформація про роботу районного трудового архіву.

- Оксана Дмитрівна, у Вас є сьогодні можливість звернутись до ваших колег та привітати їх зі святом.

З задоволенням скористаюсь цією нагодою.

Звичайно, умови, в яких доводиться працювати архівістам, не завжди є оптимальними, інколи вони є досить складними. Незважаючи на це, ентузіасти своєї справи - архівні працівники виконують поставлені перед ними завдання у повному обсязі.

Щиро вітаю всіх працівників районного та міського архівів, відповідальних за трудові архіви, відомчі архіви установ, організацій, ТОВ, голів та секретарів сільських рад із професійним святом та наступаючим Новим роком! Миру і злагоди, міцного здоров'я, родинного затишку, успіхів та творчої наснаги!

Календар новин

<< < Травень 2021 > >>
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31