Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 1,7634 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Великофонтанської сільської ради

У К Р А Ї Н А

ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ

КОТОВСЬКА РАЙОННА РАДА

Р І Ш Е Н Н Я

Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки

земельної ділянки площею 1,7634 га для ведення товарного сільськогосподарського

виробництва на території Великофонтанської сільської ради

Відповідно до Законів України «Про оплату за землю», «Про оренду землі», «Про оцінку земель», з метою економічного регулювання земельних відносин при визначенні ставок земельного податку та орендної плати за земельні ділянки, передачі земель у власність та користуванні, спадкуванні, міні, даруванні земель, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, розглянувши Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Великофонтанської сільської ради за межами населених пунктів, розроблену Одеською регіональною філією ДП "Центр державного земельного кадастру", керуючись п.21 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ч.2 ст.23 Закону України «Про оцінку земель», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Затвердити Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки гр. Юраша А.М. (померлого) площею 1,7634 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Великофонтанської сільської ради Котовського району Одеської області, за межами населених пунктів (додається).

2. Управлінню Держземагентства у Котовському районі Одеської області забезпечити застосування нормативної грошової оцінки при складанні витягу про визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки для оформлення спадщини на земельну ділянку та проведення її індексації.

3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань земельних відносин та охорони навколишнього середовища (Дунєв С.П.)

Голова Котовської

районної ради                                                                                                                О.М. Бордюжа

25 лютого 2014 року

№302 - VI

Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 10,3108 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Петрівської сільської ради

У К Р А Ї Н А

ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ

КОТОВСЬКА РАЙОННА РАДА

Р І Ш Е Н Н Я

Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки

земельної ділянки площею 10,3108 га для ведення товарного

сільськогосподарського виробництва на території Петрівської сільської ради

Відповідно до Законів України «Про оплату за землю», «Про оренду землі», «Про оцінку земель», з метою економічного регулювання земельних відносин при визначенні ставок земельного податку та орендної плати за земельні ділянки, передачі земель у власність та користуванні, спадкуванні, міні, даруванні земель, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, розглянувши Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Петрівської сільської ради за межами населених пунктів, розроблену Одеською регіональною філією ДП "Центр державного земельного кадастру", керуючись п.21 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ч.2 ст.23 Закону України «Про оцінку земель», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Затвердити Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки гр. Губара О.А. (померлого) площею 10,3108 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Петрівської сільської ради Котовського району Одеської області, за межами населених пунктів (додається).

2. Управлінню Держземагентства у Котовському районі Одеської області забезпечити застосування нормативної грошової оцінки при складанні витягу про визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки для оформлення спадщини на земельну ділянку та проведення її індексації.

3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань земельних відносин та охорони навколишнього середовища (Дунєв С.П.)

Голова Котовської

районної ради                                                                                                           О.М. Бордюжа

25 лютого 2014 року

№ 301- VI

Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 2,0749 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Нестоїтської сільської ради

У К Р А Ї Н А

ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ

КОТОВСЬКА РАЙОННА РАДА

Р І Ш Е Н Н Я

Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки

земельної ділянки площею 2,0749 га для ведення товарного сільськогосподарського

виробництва на території Нестоїтської сільської ради

Відповідно до Законів України «Про оплату за землю», «Про оренду землі», «Про оцінку земель», з метою економічного регулювання земельних відносин при визначенні ставок земельного податку та орендної плати за земельні ділянки, передачі земель у власність та користуванні, спадкуванні, міні, даруванні земель, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, розглянувши Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Нестоїтської сільської ради за межами населених пунктів, розроблену Одеською регіональною філією ДП "Центр державного земельного кадастру", керуючись п.21 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ч.2 ст.23 Закону України «Про оцінку земель», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Затвердити Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки гр. Богатого О.П. (померлого) площею 2,0749 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Нестоїтської сільської ради Котовського району Одеської області, за межами населених пунктів (додається).

2. Управлінню Держземагентства у Котовському районі Одеської області забезпечити застосування нормативної грошової оцінки при складанні витягу про визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки для оформлення спадщини на земельну ділянку та проведення її індексації.

3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань земельних відносин та охорони навколишнього середовища (Дунєв С.П.)

Голова Котовської

районної ради                                                                                                               О.М. Бордюжа

25 лютого 2014 року

№ 300- VI

Про розподіл обсягу субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах

 У К Р А Ї Н A

ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ

КОТОВСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

КОТОВСЬКА   РАЙОННА   РАДА

РОЗПОРЯДЖЕННЯ

 

 

 18.02.2014                           м.Котовськ                             18.02.2014

  №105/14                                                                            №12/14

 

        

Про розподіл обсягу субвенції з Державного

бюджету місцевим бюджетам на будівництво,

реконструкцію, ремонт та утримання вулиць

і доріг комунальної власності у населених пунктах

 

 

     Відповідно до Постанови кабінету Міністрів України від 7 вересня 2011 року №972 і з метою врегулювання міжбюджетних відносин між районним та сільськими бюджетами:

 

     1. Примінити формулу розподілу обсягу субвенцій з Державного  бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах міжрайонним бюджетом та відповідними бюджетами місцевого самоврядування на 2014 рік затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 2011 року №972.

 

     2. З метою врегулювання міжбюджетних відносин між районним бюджетом та бюджетами місцевого самоврядування затвердити коефіцієнт, що означає ступень урахування обсягів доходів місцевих бюджетів у 2010 році від податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів згідно з пунктом 2 частини другої статі 103 Бюджетного кодексу України і визначається як частка зазначеного параметру в сукупності всіх параметрів, прийнятий за одиницю для бюджетів місцевого самоврядування (H) в розмірі 1,0.   

 

     3. Затвердити розподіл субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності  у населених пунктах Котовського району на 2014 рік (додаток №1)

 

    4.    Фінансовому управлінню районної державної адміністрації (Погоріла І.А.) підготувати на розгляд чергової сесії районної ради зміни до районного бюджету.

 

   5.  Контроль за виконанням розпорядження покласти на заступника голови районної державної адміністрації Зайцева  М.В. та заступника голови районної ради Карауша В.О.

 

 

 

Голова районної державної                                       Голова районної ради

адміністрації

                    В.П.Синько                                                             О.М.Бордюжа                                                                                      


                                                                                                                                                      Додаток № 1

                                               до розпорядження Котовської РДА

№105/14 т а районної ради №12/14 від 18.02.2014

 

 

 

 

Розподіл обсягу субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць та доріг комунальної власності у населених пунктах Котовського району на 2014 рік

 

№ п\п

Код головного розпорядника

Найменування сільських рад

Обсяг видатків споживання , грн.

Обсяг видатків розвитку, грн.

РАЗОМ видатків, грн..

1

250354 – фінансове управління Котовської районної державної адміністрації

 

146000

 

310200

 

456200

1.1

в тому числі:

Олексіївська

17000

 

17000

1.2

 

Борщівська

 

84400

84400

1.3

 

В.Фонтанська

 

68000

68000

1.4

 

Бочманівська

10500

 

10500

1.5

 

Гоноратська

6000

 

6000

1.6

 

Качурівська

4300

 

4300

1.7

 

Климентівська

6800

 

6800

1.8

 

Косянська

10800

 

10800

1.9

 

Куяльницька

 

81100

81100

1.10

 

Липецька

 

41600

41600

1.11

 

Любомирська

5600

 

5600

1.12

 

Нестоїтська

17000

 

17000

1.13

 

Новоселівська

7500

35100

42600

1.14

 

Петрівська

3900

 

3900

1.15

 

Станіславська

10500

 

10500

1.16

 

Ст.Кульнянська

18200

 

18200

1.17

 

Чапаєвська

12600

 

12600

1.18

 

Мардарівська

15300

 

15300

 

 

 

 

Про проведення щорічної оцінки виконання посадовими особами місцевого самоврядування районної ради покладених на них обов’язків і завдань

УКРАЇНА

ОДЕСЬКА  ОБЛАСТЬ

КОТОВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

 

РОЗПОРЯДЖЕННЯ

 

Про  проведення  щорічної оцінки виконання посадовими особами місцевого самоврядування районної ради  покладених на них

обов’язків і завдань

 

       Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України  від 28 грудня 2000 року  № 1922 «Про затвердження  Положення  про проведення  атестації державних службовців»,  наказу Головного управління державної служби України від 31.10.2003 року №122 та з метою здійснення регулярного контролю за проходженням служби в органах місцевого самоврядування  та професійними досягненнями посадових осіб місцевого самоврядування районної ради:

 

1. Провести до 26  лютого  2014 року щорічну оцінку виконання посадовими особами місцевого самоврядування районної ради  покладених на них обов’язків і завдань за підсумками роботи у   2013   році.

 

2. Керуючому справами районної ради Носач В.М.

 

3.1. Ознайомити усіх посадових осіб місцевого самоврядування районної ради з Порядком проведення щорічної оцінки, довести до них критерії і показники якості роботи, за якими буде оцінюватися виконання посадовими особами місцевого самоврядування покладених  на них  обов’язків  та  завдань.

 

3.2. Узагальнити підсумки проведення щорічної оцінки виконання посадовими особами місцевого самоврядування районної ради  покладених на них обов’язків і завдань за підсумками роботи у   2013   році.

 

4. Контроль за виконанням розпорядження покласти на   заступника  голови районної ради Карауша О.В.

 

Голова Котовської

районної ради                                                                                 О.М. Бордюжа

 

17 лютого 2014 року

№11/14

Про затвердження програми з енергоефективності та енергозбереження Котовського району Одеської області на 2014-2016 роки

УКРАЇНА

КОТОВСЬКА РАЙОННА РАДА

ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

Про затвердження програми з енергоефективності та енергозбереження Котовського району Одеської області на 2014-2016 роки

Відповідно до пункту 16 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Указу Президента України від 28 липня 2008 року №679/2008 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 травня 2008 року "Про стан реалізації державної політики щодо забезпечення ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів" та наказу Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів від 17 березня 2009 року №33 "Про затвердження Методики галузевих, регіональних програм енергоефективності та програм зменшення споживання енергоресурсів бюджетними установами шляхом їх раціонального використання", з метою забезпечення ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів в усіх галузях економіки району, поліпшення ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів господарюючими суб'єктами і населенням району, розглянувши інформацію начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації Іванілов Р.В. "Про затвердження програми з енергоефективності та енергозбереження Котовського району Одеської області на 2014-2016 роки", враховуючи висновки та рекомендації постійних комісій районної ради, Президії, районна рада

ВИРІШИЛА:

1. Інформацію начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації Іванілова Р.В. "Про затвердження програми з енергоефективності та енергозбереження Котовського району Одеської області на 2014-2016 роки", взяти до відома.

2. Затвердити програму з енергоефективності та енергозбереження Котовського району Одеської області на 2014-2016 роки (далі - Програма), що додається.

3. Доручити Котовській районній державній адміністрації щороку передбачати кошти в районному бюджеті Котовського району Одеської області на реалізацію заходів Програми у межах наявних фінансових ресурсів.

4. Рекомендувати сільським радам району при формуванні проектів місцевих бюджетів передбачати кошти на реалізацію заходів Програми.

5. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань соціально-економічного розвитку.

Голова районної ради                                                                                                 О.М. Бордюжа

25 лютого 2014 року

№297-VI

                                                                                                                                       ЗАТВЕРДЖЕНО

                                                                                                                           рішенням районної ради

                                                                                                                               №297-VI від 25 лютого 2014 року

«ЦІЛЬОВА ПРОГРАМА ПІДВИЩЕННЯ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ ТА ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ

КОТОВСЬКОГО РАЙОНУ

ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

НА 2014-2016 РОКИ»

ПАСПОРТ

ЦІЛЬОВОЇ ПРОГРАМИ ПІДВИЩЕННЯ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ

ТА ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ КОТОВСЬКОГО РАЙОНУ

ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ НА 2014-2016 РОКИ

1. Ініціатор розроблення Програми Котовська районна державна адміністрація

2. Розробник Програми Відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації

3. Співрозробники Програми , орган управління енергозбереження -

4. Відповідальний виконавець Програми Відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації

5. Учасники програми Відділ освіти, сільські ради

6. Термін реалізації програми 2014 -2016 р.

6.1. Етапи виконання програми (для довгострокових програм) -

7. Перелік бюджетів, які беруть участь у виконанні програми Обласний, районний, сільський

8. Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми 8.1. Кошти місцевих бюджетів 3137,1 тис.грн

8.2 Кошти інших джерел 148,4 тис.грн

всього 3285,5 тис.грн.

1. Визначення проблеми, на розв'язання якої спрямована Програма

Проблема високої енергоємності ВВП має загальнодержавний характер, оскільки стосується конкурентоздатності продукції економіки, рівня її собівартості, обсягів споживання електроенергії, теплової енергії, природного газу, нафти і продуктів її переробки у суспільному виробництві, бюджетній сфері та населенням.

Аналіз економічної і паливно-енергетичної ситуації у районі свідчить про стрімке зростання вартості енергоносіїв гостро ставить проблему раціонального та ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів.

Енергогенеруючі джерела досить обмежені. Це не дає можливості місцевій владі активно впливати на якість і обсяги енергоспоживання, оперувати розподілом енергоносіїв, ефективно користуватися результатами енергозбереження тощо.

З іншого боку, в районі досі переважає витратний підхід як енергопостачальників, так і споживачів. Такий стан призводить до надмірних витрат енергії як у виробництві так і бюджетній сфері району. Окрім цього, не задіяні механізми, які б обумовлювали привабливість заощадження ресурсів як з економічної, так і з соціальної точки зору.

Розміри цих показників свідчать про те, що енерговитратний підхід превалює в усіх сферах життєдіяльності району і є загальною закономірністю. Термінові аварійні заходи, які здійснюються на сьогоднішній день, лише короткострово знімають з порядку денного проблеми галузі, та не вирішують фундаментальних питань. Проблема у відсутності аналізу енергопостачання, чітких правил та системного планування дій, недостатня енергетична ефективність теплового постачання та транспортування, водопостачання та водовідвення, електропостачання, постачання газу та інших енергоносіїв, недостатня робота з керівниками установ бюджетної сфери щодо енергетичного менеджменту будівель, відсутність механізмів впровадження інновацій, які здатні підвищувати рівень енергоефективності району.

Враховуючи постійне зростання питомих енерговитрат, іншого шляху для досягнення запрогнозованих показників розвитку економіки району та якісного покращання життя мешканців, ніж реалізація наявного потенціалу енергозбереження, немає. До того ж, витрати на використання потенціалу енергозбереження в кілька разів нижчі від вартості поставок імпортованого палива, що обумовлює суттєвий економічний ефект від підвищення енергоефективності та енергозбереження.

2. Головною метою Програми є:

- переведення економіки району в першу чергу об'єктів бюджетної сфери на енергозберігаючий шлях розвитку із забезпеченням енергетичних потреб населення та організацій у технологічному, економічному та cоціальному напрямках;

- розвиток альтернативної енергетики;

- використання високоефективного обладнання та сучасних вітчизняних науково-технічних досягнень для прискорення технічного переоснащення діючих та створення нових об'єктів енергетики;

- зниження шкідливого впливу ПЕК на навколишнє середовище.

3. Обґрунтування шляхів і засобів розв'язання проблеми, обсягів та джерел фінансування.

Сучасні технології дозволяють більш ефективно вирішувати проблеми енергопостачання будівель та підприємств району. Бюджетне фінансування в першу чергу повинно бути направлене на впровадження пілотних інноваційних проектів, результатом яких є не тільки економія енергетичних ресурсів більш ніж на 20%, але й значне підвищення якості послуг енергетичного постачання.

Впровадження проектів енергоефективності не повинно бути тягарем на районний бюджет, тому потрібна активізація у залученні зовнішнього фінансування та інвестицій у ПЕК, житлово-комунальне господарство та проекти ресурсозбереження. Програма має визначити правила, механізми та конкретні дії щодо залучення приватних інвестицій, кредитних коштів, міжнародної технічної допомоги, грантів тощо.

Джерела фінансування Програми можна об'єднати у дві основні групи: бюджетні кошти та залучені і власні кошти підприємств, організацій. Фінансування Програми за рахунок коштів бюджету району здійснюється в межах коштів, затверджених у бюджеті на відповідний фінансовий рік. Обсяг фінансування Програми за рахунок коштів бюджету уточнюється в процесі його формування.

Фінансування Програми за рахунок районного бюджету та бюджетів місцевих рад виконується у відповідності з ст.ст. 27, 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Бюджетного кодексу України на наступний фінансовий рік. Обсяг фінансування Програми за рахунок бюджетів уточнюється у процесі формування районного бюджету та бюджетів місцевих рад на відповідний фінансовий рік. (Додаток 1).

4. Напрями діяльності та заходи Програми

В Котовському районі планується проводити низку заходів спрямованих на енергоефективність та енергозбереження , зокрема:

- заміни застарілого котельного обладнання на сучасне енергоефективне;

- упровадження сучасних технологій при споживанні енергетичних ресурсів, теплонасосного обладнання, систем електрообігріву та гарячого водопостачання;

- використання альтернативних та місцевих видів палива;

- установлення сучасних приладів обліку холодної і гарячої води, газу, багатотарифних лічильників електроенергії;

- заміну вхідних дверей та вікон на металопластикові;

- заміна ламп розжарювання на енергоощадні лампи. (Додаток 2)

5. Очікувані результати та ефективність Програми

Виконання основних завдань і заходів Програми забезпечить:

- зменшення витрат бюджетних коштів за спожиті енерготеплоносії, оплату праці (за рахунок зменшення штатних одиниць обслуговуючого персоналу), обслуговування котельного, технологічного, газового, електричного обладнання, інженерних мереж;

- поліпшення умов експлуатації та збереження будівель і споруд освітянських закладів у належному стані, забезпечення санітарно-гігієнічних, інженерно-технічних та естетичних вимог до утримання будівель, споруд та прилеглих до них територій;

- покращення умов навчання, виховання та життєдіяльності у закладах соціальної сфери;

- зменшення ризику розморожування систем опалення при аварійних зупинках та інше;

- реалізація Програми має велику екологічну ефективність. Знижуються обсяги шкідливих викидів та забруднення навколишнього середовища за рахунок зменшення кількості палива, що споживається.

6. Координація та контроль за ходом виконання Програми

Безпосередній контроль за здійсненням заходів, визначених програмою, покладається на заступника голови районної державної адміністрації.

Контроль за виконання Програми здійснює Котовська районна рада. Поточний контроль за ходом реалізації Програми здійснює постійна депутатська комісія районної ради з питань промисловості, будівництва, комунального господарства, енергетики, транспорту, зв'язку та ринкових відносин.

Відповідальний виконавець Програми щокварталу звітує про хід виконання заходів Програми на офіційному сайті Котовської районної державної адміністрації.

Заступник голови

районної ради О.В. Карауш

Додаток 1

до цільової Програми підвищення енергоефективності та енергозбереження Котовського району Одеської області

на 2014 – 2016 роки

Ресурсне забезпечення Програми підвищення енергоефективності та енергозбереження Котовського району Одеської області на 2014 – 2016 роки

(тис. грн.)

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми У тому числі за роками Всього витрат на виконання Програми

2014р. 2015р. 2016р.

Обласний бюджет 300,0 700,0 409,2 1409,2

Районний бюджет 680,0 600,0 200,0 1480,0

Бюджети місцевих (сільських) рад 131,9 96,0 20,0 247,9

Інші залучені відповідно до законодавства кошти 128,4 20,0 - 148,4

Всього 1240,3 1416,0 629,2 3285,5

Додаток 2

до цільової Програми підвищення енергоефективності та енергозбереження Котовського району Одеської області

на 2014 – 2016 роки

Напрями діяльності та пріоритетні завдання цільової Програми підвищення енергоефективності та енергозбереження Котовського району Одеської області на 2014 – 2016 роки

№ п/п Перелік заходів Програми Виконавець Термін виконання Джерела фінансу-вання Орієнтовані обсяги фінансування (вартість), тис. грн., в т.ч.: Розрахунковий економічний ефект від запровадження заходу за 1 опалювальний період,

(тис. грн.)

Всього 2014 2015 2016

1 2 3 4 5 6 8 9 10 11

Енергозберігаючі заходи на об'єктах бюджетної сфери закладів освіти, які фінансуються за рахунок коштів районного бюджету, коштів інвесторів

1. Капітальний ремонт НВК №2

Заміна вікон в с-ще Борщі Відділ освіти Котовської РДА 2014-2015 сільський 115,8

111,9 - - Після заміни вікон в класних кімнатах будівлі ЗОШ очікується підвищення температури на 5 С, зменшення спожи-вання палива на 15 тонн та економія бюджетних коштів в сумі 31500 грн.

інші 3,9 - -

2. Капітальний ремонт НВК І-ІІІ ст. енергозберігаючі заходи в с. Станіславка Відділ освіти Котовської РДА 2014-2015 районний 98,079 - - - Після заміни вікон в класних кімнатах будівлі ЗОШ очікується підвищення температури на 5 С, зменшення спожи-вання палива на 15 тонн та економія бюджетних коштів в сумі 31500 грн.

інші 98,079 - -

3. Енергозберігаючі заходи у Новоселівський ЗОШ І-ІІІ ст.

с. Новоселівка .Капітальний

Капітальний ремонт – заміна вікон Відділ освіти Котовської РДА 2014-2015 районний 100,0 73,6 - Після заміни вікон в класних кімнатах будівлі ЗОШ очікується підвищення температури на 4 С, зменшення споживання газу та економія бюджетних коштів в сумі ---- грн.

інші 26,4 -

4. Капітальний ремонт заміна вікон, енергозберігаючи заходи ЗОШ І-ІІІ ст. с.Липецьке Відділ освіти Котовської РДА 2014-2015 районний 250,0 190,0 - Після заміни вікон в класних кімнатах будівлі ЗОШ очікується підвищення температури на 5 С, зменшення споживання газу та економія бюджетних коштів в сумі ____ грн.

сільській 50,0 -

інші 10,0 -

5. Капітальний ремонт

заміна вікон , енергозберігаючи заходи ЗОШ І-ІІІ ст. с. Нестоїта Відділ освіти Котовської РДА 2015-2016 районний 320,0 160,0 100,0 Після заміни вікон в класних кімнатах будівлі ЗОШ очікується підвищення температури на 5 С, зменшення споживання палива на 10 тонн та економія коштів в сумі 21000 грн.

сільській 30,0 20,0

інші 10,0 -

6. Капітальний ремонт даху НВК №2 с.Борщі Відділ освіти Котовської РДА 2014-2015 районний 388,2 288,2 100,0 - х

7. Реконструкція топкової, тепломережі і системи опалення НВК №2 в с-щі Борщі Відділ освіти Котовської РДА 2014-2016 обласний 707,2 300,0 300,0 107,2 Після заміни вікон в класних кімнатах будівлі ЗОШ очікується підвищення температури на 5 С, зменшення споживання палива на 10 тонн та економія коштів в сумі 21000 грн.

8. Капітальний ремонт системи димовидалення рециркуляції води , електропостачання котельної школи в с. Нестоїта Відділ освіти Котовської РДА 2014-2015 районний 118,2 118,2 - - х

9. Капітальний ремонт котельні , системи опалення , тепломережі ЗОШ І-ІІІ ст. с.Качурівка Відділ освіти Котовської РДА 2014-2016 районний 486,0 200,0 150,0 100,0 Після заміни вікон в класних кімнатах будівлі ЗОШ очікується підвищення температури на 5 С, зменшення споживання палива на 10 тонн та економія коштів в розмірі 21000 грн.

сільський 20,0 16,0

10. Капітальний ремонт котельні , системи опалення , тепломережі ЗОШ І-ІІІ ст. с.Гидерим Відділ освіти Котовської РДА 2014-2016 обласний 702,0 400,0 302,0 Після заміни вікон в класних кімнатах будівлі ЗОШ очікується підвищення температури на 5 С, зменшення споживання палива на 10 тонн та економія коштів в розмірі 21000 грн.

Всього: 3285,5 1240,3 1416,0 629,2

Про внесення змін і доповнень до рішення від 2 грудня 2013 року № 270-VI «Про надання дозволу на перезаключення договору оренди цілісного майнового комплексу ТОВ «Котовська друкарня» з Котовською районною радою»

УКРАЇНА

ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ

КОТОВСЬКА РАЙОННА РАДА

РІШЕННЯ

 

 

Про внесення змін і доповнень до рішення від 2 грудня 2013 року № 270-VI «Пронадання дозволу на перезаключення договору оренди цілісного майнового комплексу ТОВ «Котовська друкарня» з Котовською районною радою»   

 

         Відповідно до п. 19,20 ст.43, п.5 ст. 60  Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та п. 9.5 розділу 9 договору оренди цілісного майнового комплексу від 01 лютого 2011року, враховуючи висновки та рекомендації постійної комісії з питань будівництва, житлово-комунального господарства, транспорту, зв’язку і торгівлі,   районна рада

 

ВИРІШИЛА:

 

  1. 1.Внести зміни та доповнення до рішення Котовської районної ради  від 2 грудня 2013 року № 270 - VI «Про надання дозволу на перезаключення договору оренди цілісного майнового комплексу ТОВ «Котовська друкарня» з Котовською районною радою», та викласти в такій редакції:   

1.1 Надати дозвіл на перезаключення договору оренди цілісного майнового комплексу (строком на 49 років) між  Котовською районною радою (орендодавець) та ТОВ «Котовська друкарня (орендар).

1.2  Встановити орендну плату, яка буде перераховуватися щомісячно не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним, з урахуванням щомісячного індексу інфляції відносно суми орендної плати, яка становить 2839 грн.(дві тисячі вісімсот тридцять дев’ять гривень), враховуючи вимоги подання Котовського міжрайонного прокурора Радника юстиції Галактіонова О.І. Про усунення порушень законодавства України про оренду комунального майна

 

  1. 2.Термін до підписання нового нотаріально посвідчено договору оренди цілісного майнового комплексу, керуватися умовами договору  оренди з ТОВ «Котовська друкарня» від 01 лютого 2011 року. 

 

  1. 3.Контроль за виконанням даного рішення покласти на  постійну комісію з питань будівництва, житлово-комунального господарства, транспорту, зв’язку і торгівлі (Родіонов Г.М.).

 

 

 

Голова Котовської

районної ради                                                                                  О. М. Бордюжа     

 

25 лютого 2014 року

 

№ 303  -VI                            

Про проведення нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Котовського району Одеської області

У К Р А Ї Н А

КОТОВСЬКА РАЙОННА РАДА

 

   Р І Ш Е Н Н Я

 

 

Про  проведення  нормативної грошової оцінки  земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів

 на території Котовського району Одеської області

 

Керуючись  статтею 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні",  відповідно до статті 10 Земельного кодексу України, статтей 13,15 Закону України "Про оцінку земель" на виконання заходів Регіональної програми розвитку земельних відносин та охорони земель на 2013-2015 роки, затвердженої рішенням Одеської обласної ради від 14.02.2013 № 727-VI  (зі змінами) районна рада вирішила :

 

  1. 1.Провести  нормативну  грошову  оцінку  земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів  на території Котовського району Одеської області у 2014 році.

 

2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань земельних відносин та охорони навколишнього середовища (Дунєв С.П.)

 

Голова Котовської

районної ради                                                                                    О.М. Бордюжа

 

 25 лютого 2014 року

№ 299-VI

 

 

 

 

 

 

Про нагородження Почесною грамотою та оголошення Подяки районної державної адміністрації та районної ради

УКРАЇНА

ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ

КОТОВСЬКА РАЙОННА КОТОВСЬКА РАЙОННА

ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ РАДА

РОЗПОРЯДЖЕННЯ

13.02.2014 м. Котовськ № 99/14/09/14

Про нагородження Почесною грамотою та оголошення Подяки районної державної адміністрації та районної ради

1. Нагородити Почесною грамотою районної державної адміністрації та районної ради за особистий вагомий внесок у розвиток ветеранського руху в районі, активну громадську діяльність по відстоюванню прав та інтересів ветеранів війни і праці, дітей війни і інших громадян похилого віку, турботу про збереження і прищеплення молоді традицій старшого покоління та з нагоди відзначення Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав:

Мокряка Василя Всеволодовича -

голову районної спілки ветеранів Афганістану

Волошина Олександра Івановича - воїна-інтернаціоналіста, учасника бойових дій на території інших держав

Цуркана Олександра Тимофійовича - воїна-інтернаціоналіста, учасника бойових дій на території інших держав

Іванова Валерія Миколайовича - воїна-інтернаціоналіста, учасника бойових дій на території інших держав

Бойка Віталія Григоровича

- воїна-інтернаціоналіста, учасника бойових дій на території інших держав

Органа Олександра Олександровича - воїна-інтернаціоналіста, учасника бойових дій на території інших держав

Вороновського Сергія Григоровича - воїна-інтернаціоналіста, учасника бойових дій на території інших держав

Лазаренка Валерія Микитовича - воїна-інтернаціоналіста, учасника бойових дій на території інших держав

2. Оголосити Подяку районної державної адміністрації та районної ради за гідне виховання синів, мужніх та звитяжних воїнів, відданих обов'язку і солдатській Присязі, справжніх патріотів Батьківщини :

Покосенку Василю Миколайовичу

Покосенко Галині Олексіївні - батькам загиблого воїна-інтернаціоналіста Ігоря Покосенка

Кобилецькій Галині Терентіївні - матері загиблого воїна-інтернаціоналіста Василя Кобилецького

Голова районної                                                                                           Голова районної

державної адміністрації                                                                                                    ради

В.П.Синько                                                                                                               О.М.Бордюжа

Про пленарне засідання двадцять сьомої сесії Котовської районної ради VІ скликання

УКРАЇНА

ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ

КОТОВСЬКА РАЙОННА РАДА

 

                                                  РОЗПОРЯДЖЕННЯ

 

Про пленарне засідання двадцять сьомої сесії

Котовської районної ради VІ скликання

 

 

       На підставі статті 46 та частини 6 статті 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»:

 

1. Провести пленарне засідання  двадцять сьомої  сесії Котовської районної ради VІ скликання 25 лютого  2014 року о 10 годині в приміщенні актового залу Котовської міської ради, що за адресою: м. Котовськ, пр. Котовського, 10

 

2. Рекомендувати для розгляду на двадцять шостої сесії районної ради питання:

– Про затвердження Програми соціально-економічного розвитку Котовського району на 2014 рік.

– Про звіт голови Котовської районної ради про свою діяльність за 2013 рік.

– Інші питання.            

3.Запросити на пленарне засідання районної ради депутатів Одеської обласної ради, заступників голови, керівників структурних підрозділів  районної державної адміністрації, керівників територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, сільських голів.

 

 

Голова Котовської

районної ради                                                                                   О.М. Бордюжа

 

14 лютого 2014 року

 № 10/14                                                 

Про затвердження Програми соціально-економічного розвитку Котовського району на 2014 рік

У К Р А Ї Н А

ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ

КОТОВСЬКА РАЙОННА РАДА

Р І Ш Е Н Н Я

Про затвердження Програми соціально-економічного

розвитку Котовського району на 2014 рік

Відповідно до пункту 16 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України», районна рада

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Програму соціально-економічного розвитку Котовського району на 2014 рік (далі – Програма), що додається.

2. Районній державній адміністрації:

2.1. Забезпечити виконання завдань і пріоритетних напрямків розвитку району у 2014 році;

2.2. Розробити план заходів із виконання Програми соціально- економічного розвитку Котовського району на 2014 рік;

2.3. У двотижневий строк після затвердження районною радою показників Програми довести їх до виконавців;

2.4. Розмістити Програму на веб-сайті Котовської районної державної адміністрації.

3. Постійним комісіям районної ради у порядку контролю виконання Програми і за результатами розгляду вносити відповідні пропозиції.

4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії районної ради.

Голова районної ради О.М. Бордюжа

25лютого.2014р.

№294 -УІ

ДОДАТОК

до рішення районної ради

від 25 лютого2014  № 294-VІ

Програма соціально-економічного розвитку Котовського району

на 2014 рік

м.Котовськ

ВСТУП

Програма економічного і соціального розвитку розроблена на виконання Програми економічних реформ Президента України В.Ф. Януковича «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», Державної програми активізації розвитку економіки на 2013—2014 роки та відповідно до Закону України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного та соціального розвитку України» від 23.03.2008 р. № 1602-ІІІ, Закону України «Про державні цільові програми», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року №907 «Про схвалення Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2012 рік та основних макропоказників економічного і соціального розвитку України на 2013 і 2014 роки».

Програма реформ Президента спрямована на побудову сучасної, стійкої відкритої й конкурентоспроможної у світовому масштабі економіки, реформування професійної й ефективної системи державного управління, і зрештою – на підвищення добробуту українських громадян.

Відповідно і районна Програма направлена на вирішення цього завдання та охоплює широкий набір стратегічних перетворень за п'ятьма напрямами:

1. Створення базових передумов економічного росту через стабілізацію фінансового стану підприємств і організацій району, забезпечення фінансових надходжень до бюджетів всіх рівнів району та виконання планових надходжень до державного бюджету.

2. Максимального сприяння для бізнесу, зокрема для розвитку підприємництва, виконання Програми розвитку малого підприємництва на 2013-2015 роки.

3. Модернізація інфраструктури та базових підприємств, введення в дію нових підприємств.

4. Підвищення ефективності і стабільності соціального захисту в районі, поліпшення якості і доступності освіти й медичного обслуговування.

5. Підвищення ефективності роботи виконавчої влади району та місцевого самоврядування, наближення їх до проблем кожної територіальної громади, кожної людини.

Програма економічного і соціального розвитку району ґрунтується на державних і обласних макроекономічних та галузевих прогнозах, підтримці власного товаровиробника, використанні в повному обсязі діючого законодавства в податковій, фінансово-кредитній, інвестиційній, антимонопольній, банківській, зовнішньоекономічній, митній, адміністративній та соціальній політиці, посилення керованості підприємств та організацій на основі економічних важелів та законів про особисту відповідальність керівників за стан справ, за виконання Програми економічного і соціального розвитку.

Програма визначає основну мету та завдання соціального та економічного розвитку району на 2014 рік.

І. АНАЛІЗ ТА ТЕНДЕНЦІЇ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО

РОЗВИТКУ КОТОВСЬКОГО РАЙОНУ У 2012 РОЦІ

Робота районної державної адміністрації у звітному періоді спрямовувалася на забезпечення збалансованого соціально-економічного розвитку району, ефективного використання наявних природних, трудових та фінансових ресурсів, сприяння залученню інвестиційних ресурсів, вирішення актуальних проблем життєдіяльності району, поліпшення добробуту та соціального захисту населення.

1. ФІНАНСИ І БЮДЖЕТ

Доходи районного бюджету за 2013 рік надійшли доходів в сумі 78801,6 тис.грн,(трансферти 71103,5 титс.грн, надходження бюджетних установ 899,0 тис.грн, податки 6799,1 тис.грн) з них:

- загальний фонд – 75984,6 тис.грн ( у т.ч. трансферти 69192,2 тис.грн.)

- спеціальний фонд - 2817,0 тис.грн. (трансферти – 1911,3 тис.грн., надходження бюджетних установ 899,0 тис.грн)

Структуру районного бюджету складають:

- податки збори, неподаткові платежі – 7698,1 тис.грн.

- офіційні трансферти – 71103,5 тис.грн

До районного бюджету надійшло 7698,1 тис.грн. (без трансфертів), виконання плану 2013 року 95,5%, недоотримано 359,6 тис.грн. (за рахунок невиконання загального фонду по ПДФО – 335,5 тис.грн, спецфонду по власним надходженням бюджетних установ – 56,4 тис.грн.).

На виконання районного бюджету безпосередньо впливає стан економічного розвитку району.

Найбільшу питому вагу у доходах місцевих бюджетів загального фонду Котовського району становить, як і попередні роки, податок з доходів фізичних осіб. Втрати бюджету Котовського району в частині ПДФО частково пов'язані з реорганізацією та перереєстрацією до м.Котовськ деяких організацій (РайСЕС, МНС, відділ Держкомзему та ін.). Крім того, спостерігається тенденція до зменшення порівняно з минулим роком як чисельності працюючих, так і фонду заробітної плати, що вплинуло на зменшення надходження ПДФО. Проблемним питанням залишається наявність боргу, в частині ПДФО, в сумі майже 100 тис. грн. по ТОВ „Нива".

За січень-грудень 2013 року суттєво зменшили перерахування податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати (код платежу 11010100) наступні СГД:

/ грн. /

Код платника СКОРОЧЕНА НАЗВА ПЛАТНИКА Сплачено-повернуто

01-12 2013 Сплачено-повернуто

01-12 2012 відхил.

+ ; -

02008767 КОТОВСЬКА РАЙОННА СЕС 0 137,3 -137,3

03766990 СВК "ДРУЖБА НАРОДІВ" 338,1 361,3 -23,2

05761867 ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ПІВДЕНТЕХГАЗ" 283,1 365,7 -82,6

13980201 ПАТ "КОМПАНІЯ "РАЙЗ" 4,1 38,2 -34,1

23218730 ВІДДІЛ ДЕРЖКОМЗЕМУ У КОТОВСЬКОМУ РАЙОНІ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ 2,8 38,7 -35,9

26112995 МОРСЬКИЙ НАФТОВИЙ ТЕРМІНАЛ "ПІВДЕННИЙ" ФІЛІЇ "ПІВДЕННІ МАГІСТРАЛЬНІ НАФТОПРОВОДИ" ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "УКРТРАНСНАФТА" 335,3 362,6 -27,3

34780851 ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МАРДАРІВСЬКЕ ХПП" 44,6 60,3 -15,7

34780872 ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЛУЧ - АБ" 31,7 299,5 -267,8

38111749 4 ДПРЗ ГУДСНС УКРАЇНИ В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ (МЧС) 12,9 2,5 10,4

РАЗОМ 1052,6 1666,1 -613,5

Закріплені доходи – 6740,7 тис.грн., що складає 99,2% загального фонду, виконання плану МФУ 95,2% (-336,6 тис.грн.) (за рахунок невиконання по ПДФО на 335,5 тис.грн, реєстраційного збору – 1,2 тис.грн.),

Одним із основних факторів, який негативно вплинув на стан виконання плану по ПДФО , є проведення на початку року рядом підприємств перереєстрації , в зв»язку з чим ПДФО надходив до інших бюджетів.

Власні доходи – 51,7 тис.грн, що складає 0,8% загального фонду, виконання плану 206,9% (+26,7 тис.грн).

До спеціального фонду надійшло 905,7 тис.грн. (власні надходження бюджетних установ – 899,0 тис.грн, кошти від відчуження майна – 6,7 тис.грн,).

Податковий борг Виконання планових показників місцевих бюджетів за доходами Котовського району та питання наповнення бюджету знаходиться на щоденному контролі робочої групи з мобілізації надходжень до Державного та місцевих бюджетів. За звітний період проведено 20 засідань робочої групи, на яких розглядалися питання щодо своєчасної сплати податків, платежів та внесків до бюджетів усіх рівнів, до ПФУ. За результатами розгляду прийняті відповідні рішення, окремо по кожному підприємству та СПД.

Протягом звітного року податковий борг відповідно до початку року зріс на 30,7 тис. грн. і станом на 01.01.14 р. становить 197,1 тис. грн.

Податковий борг на початок року (тис. грн.)

Заборгованість перед Пенсійним фондом

Заборгованість по внесках перед Пенсійним фондом України по Котовському району станом на 1 жовтня 2013 року становить 146,158 тис.грн в т.ч.:

- недоїмка із страхових внесків – 2,372 тис. грн.;

- недоїмка із сплати єдиного внеску – 143,786 тис.грн.

Найбільший боржник державне підприємство ДП ДГ „Новоселівське". Заборгованість по підприємству виникла з 1 квітня 2011 року і станом на 01.10.2013 року становить 849,0 тис. грн. По даному підприємству порушена справа про банкрутство.

План власних надходжень до Пенсійного фонду України виконано на 100,7 %.

Станом на 1 грудня 2013 року чисельність пенсіонерів по району складає - 7636 чол.

Середня пенсія в грудні місяці 2013 року по району становила – 1256,04 грн., що на 4,8 % більше ніж у грудні минулого року.

2. АГРОПРОМИСЛОВИЙ КОМПЛЕКС

Провідним сектором економіки району є сільське господарство. Загальний напрямок сільськогосподарського виробництва – зерновий в рослинництві та м'ясо – молочний в тваринництві.

Рослинництво Згідно програми «Зерно Котовського району 2011-2015 року» у 2013 році планувалося зібрати 75 тис. тонн зерна. Валовий збір зерна разом з кукурудзою склав 147 тис. тонн, що перевищує запланований рівень на 72 тис.тонн і складає 196 %.

По району по всіх категоріях господарств убрано ранніх зернових та зернобобових культур на площі 24259 га або 100% від площі, яка підлягає збиранню. Валовий збір склав 76721 т, що на 22 071 т зерна більше ніж у минулому році, середня урожайність – 31,6 ц/га.

У поточному році по ряду культур відбулося збільшення середньої врожайності в порівнянні з минулим роком. Лідируючу позицію з росту врожайності займає кукурудза, середня врожайність якої збільшилася на 47,5 ц/га порівняно з минулим роком і складає 68,5 ц/га. Як результат, валовий збір кукурудзи складає 70314 т, що на 52186 т більше ніж в минулому 2012 році. На цей показник вплинуло ще збільшення посівної площі культури на 1 631 га.

Також значний ріст врожайності спостерігається по соняшнику, зібрано соняшника 24991т, що перевищує показник минулого року на 12131 т за рахунок збільшення урожайності на 12,19 ц/га.

Станом на 01.12.2013 р. реалізовано зернових та зернобобових культур сільськогосподарськими підприємствами району – 72367 тонн, що на 18,8% більше ніж у 2012 році. Щодо середніх цін реалізації основних видів продукції аграрними підприємствами, то у січні–листопаді 2013 року ціни в знизились. Так, середня ціна реалізації зернових культур зменшилась у порівнянні з минулим роком на 16,5% і становила – 1261,2 грн. за тонну. Реалізовано 8629 т насіння соняшнику, по середній ціні 2919,6 грн. за тонну (82,8% до минулого року).

Посіяно озимих культур під урожай 2014 року на площі 21198 га або 111% від запланованої площі, зорано зябу 36800 га.

Придбання техніки Господарствами району придбано сільськогосподарської техніки за 2013 рік 57 одиницю на загальну суму 13 млн.156 тис.грн з них тракторів -10 од., зернозбиральних комбайнів -4 од., жниварок- 3 од., ґрунтообробної техніки -16 од., сівалок -2 од., та іншої техніки-22 од., що перевищує показники минулого року.

Тваринництво

На території району працюють 3 молочно-товарних ферм, 4 свиноферми та овцеферма. Всього тваринництвом займається 5 сільгосппідприємств району.

Виробництво м'яса (реалізації худоби та птиці на забій у живій вазі) у сільськогосподарських підприємствах району за 2013 р. склало 1171,1 т, що на 85,6 тонн менше ніж у 2012 р.

Виробництво молока – 671 т, що на 354 т менше ніж у 2012 р.

Середня ціна продажу тваринницької продукції у порівнянні з січнем–листопадом 2012р. збільшилася по молоко і молочний продукт – на 21,4% (становила 2986,2 грн. за т), а на худобу та птицю (в живій вазі) навпаки, зменшилась на 18,2% і становила 10417,3 грн.

Станом на 1 січня 2014р. в усіх категоріях господарств утримувалось 8996 гол. великої рогатої худоби, що на 3,9% більше ні на 1 січня 2013 р.

9504 свиней, що на 2,2% більше

3639 - овець та кіз стало більше на 1,9 %.

В агроформуваннях поголів'я овець та кіз зросло на 31 гол. (на 4,1%) і стало – 788 гол., тоді як великої рогатої худоби, навпаки, – скоротилось на 61 гол. (на 5,3%), свиней стало менше на 34 гол. (2,3%) – 1424 гол..

По сільгосппідприємствах середній надій молока на одну корову порівняно з 2012р. зменшився на 194 кг і становив 2330 кг.

Дотації Сільськими радами району подано документів для нарахування дотації за утримання та збереження молодняку ВРХ на 2273 гол. на суму 818,250 тис.грн. Нараховано дотації на продану на забій худобу – 3 чол. на суму 7,870 тис.грн. та дотація на куплені установки індивідуального доїння – 2 чол. на суму нарахування – 8,300 тис.грн.

3. ПРОМИСЛОВІСТЬ

На території району діє 2 промислових підприємства: ПАТ «Південтехгаз» та ТОВ «Південремверстат». У 2013 році до основного кола статистичної звітності з реалізації промислової продукції району включено тільки одне підприємство – ПАТ "Південтехгаз". Обсяги виробництва „Південремверстат" незначні, чисельність працюючих 15 осіб, тому підприємство віднесено до колу статистично малих підприємств.

Обсяги промислового виробництва по району за 2013 р. у порівнянні з минулим роком зменшились на 42,8 % і становлять 6632,6 тис. грн. Зменшено виробництво всіх видів технічних газів. У результаті скорочення споживання технічних газів промисловими підприємствами в Україні, зокрема відмови від газу металлургами, ПАТ «Південтехгаз» втрачає ринок збуту. Все виробничє обладнання підприємства знаходиться в робочому стані і при зростанні попиту технічних газів металургійними, будівельними підприємствами, підприємство спроможне збільшити обсяги виробництва продукції і працювати на повну потужність. Підприємством ПАТ "Південтехгаз" продовжується робота щодо стабілізації промислового виробництва та розширення ринку збуту продукції.

Темп росту (зменшення) промислового виробництва

по Котовському району

4. БУДІВНИЦТВО

Ремонт об'єктів соціальної сфери

У 2013 році за рахунок коштів обласного бюджету:

- завершено реконструкцію школи І-ІІ ст. з прибудовою дитячого садка на 30 місць в с.М.Фонтан;

- частково профінансовано реконструкцію частини шкільних майстерень під дитячий садок на 20 місць в с.Станіславка.

За рахунок районного бюджету:

- зроблений капітальний ремонт котельні НВК в с.Петрівка (44,7 тис. грн.) та топкових, тепломережі і системи опалення НВК с.Мардарівка (386,906 тис.грн.).

- капітально відремонтовано водопровідну мережу в с.Олексіївка (155 тис. грн.) та водопровідну мережу вул.Центральна, Садова в с.М.Фонтан (153,126 тис. грн.).

- ведуться роботи по заміні деревяних вікон на склопакети в НВК с-ще Борщі (115,0 тис.грн.).

В рамках спільного проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду. Фаза-ІІ» замінені дерев»яні вінка на металопластикові в Бочманівській ЗОШ та Новоселівській ЗОШ, в Станіславському НВК ведуться роботи по заміні вікон.

Газифікація В районі газифіковано 19 населених пунктів, що складає 31,1 % від загальної чисельності населених пунктів району.

У 2013 році побудовано газопровід до с.Качурівка протяжністю 5,306 км на загальну вартість 2710,1 тис. грн. (1300 – кредиторська заборгованість). В зв'язку з відсутністю фінансування неможливо здати об'єкт в експлуатацію і забезпечити населення газом.

Підведено газопровід та підключена до котельні ЗОШ І-ІІІ ст. в с.Новоселівка.

Водопостачання та водовідведення є однією з найважливіших проблем, яка приносила незручності жителям району, була відсутність питної води у необхідній кількості та відповідної якості. Саме тому протягом останніх декілька років особлива увага органів місцевої влади була приділена відновленню водопостачання в селах району.

У 2013 році:

- капітально відремонтовано водогін в с.Олексіївка протяжністю 1,4 км;

- водопровідну мережу вул.Центральна, Садова в с.М.Фонтан протяжністю 1,8 км.

Ремонт доріг Довжина автомобільних доріг загального користування складає – 336,7 км, з них з твердим покриттям 307,5 км.

В зв'язку з відсутністю належного фінансування на 2013 рік , філією «Котовський райавтодор» протягом 9 місяців поточного року виконувались вкрай необхідні роботи. За 10 м-в 2013 рік , філією «Котовський райавтодор» виконувались роботи :

- по аварійному ямковому ремонту на дорогах державного значення Вінниця-Турбів-Гайсин-Балта-В.Михайлівка,Котовськ-Долинське-Марянівка, Кодима-Слобідка-Котовськ, КПП «Федосіївка»-Котовськ-Ананьїв, т.д. на суму - 1894,4 тис. грн.., що дало змогу безпечного проїзду транспорту по основних дорогам;

- по забезпеченю проїзду по шкільним маршрутам на а\д Т-16-12КПП »Федосіївка»-Котовськ-Ананьїв, С161402 Котовськ-Олександрівка-Липецьке;

- встановлювали дорожні знаки вкрай необхідні для безпеки проїзду.

В зимовий період чистили дороги від снігу, підсипали дорожнє покриття, вирубували чагарник, який заважав видимості для проїзду транспорту. Виконували роботи по прямим договорам з сільськими радами району, частково за рахунок коштів державної субвенції, загальна сума робіт 128,4 тис. грн: для Станіславської с/р на суму 42,2т.грн /ремонт вулиць/, для Гонорастької с/р на суму 30т.грн /ремонт вулиць/, для Петрівської с/р на суму 4,5т.грн /ремонт вулиць/, для Олексіїівської с/р на суму 46,3т.грн, т. д..

5. ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНЕ ГОСПОДАРСТВО

Господарську діяльність із централізованого водопостачання та водовідведення здійснює КП „Борщівський водоканал", надає послуги населенню 26 багатоквартирних будинків в сел. Борщі.

Рівень сплати за спожиті житлово-комунальні послуги за 11 місяців 2013 р. склав – 99,3 % .

Рівень оплати за:

- водопостачання – 97,0 %;

- газопостачання – 99,3 %;

- вивезення побутових відходів – 105,3 %.

Станом на 1 грудня 2013 р. заборгованість по житлово-комунальним платежам в цілому по району становить 2089,9 тис. грн.., що на 4,3 % більше ніж на початок року.

Житлово-комунальне господарство району є найуразливішою галуззю економіки з багатьма проблемами, які в останні роки вкрай загострились. Внаслідок багаторічної експлуатації відпрацювали нормативний термін і стали непридатними водопровідні та каналізаційні мережі в селах району. Враховуючи суспільно-політичну значимість стану житлово-комунального господарства у житті та побуті сільського населення в районі за рахунок різних джерел фінансування виконано певну роботу.

В Котовському районі функціонують очисні споруди селища Борщі продуктивністю 700 куб.м/добу. Причиною занепокоєння є очисні споруди та діючі каналізаційні мережі, які потребують негайного капітального ремонту. Очисні споруди, які знаходяться на балансі КП „Борщівський водоканал", не можуть виконувати очистку стічних вод відповідно до вимог гранично-допустимих норм скиду (ГДС). Тому з метою уникнення забруднення флори і фауни, забруднення джерел питного водопостачання та виникнення інфекційних захворювань, Борщівською сільською радою спільно з представниками коммунального підприємства та проектантами проведений огляд очисних споруд та розглянуто притання щодо розробки проектної документації по реконструкції очисних споруд сел.Борщі.

Ведення в експлуатацію житла За січень–вересень 2013р. введено в експлуатацію 1 житловий будинок загальною площею 117 м2. Проти січня–вересня 2012р. обсяги введеного в експлуатацію житла по району зменшились на 2,5%.

6. ІНВЕСТИЦІЇ

За січень–вересень 2013 р. підприємствами та організаціями району за рахунок усіх джерел фінансування освоєно 10,9 млн. грн. капітальних інвестицій, що на 2,9 млн.грн. менше ніж у відповідному періоді 2012 року.

Основним джерелом капітальних інвестицій, як і інвестицій в основний капітал, стали власні кошти підприємств (6,2 млн.грн.) та запозичені кошти, зокрема кредити банків.

Інвестиції в основний капітал (млн. грн.)

Виконання будівельних робіт Будівельні роботи підприємствами: Арго-2, ТОВ „Українсько-болгарська будівельна компанія" не проводилися.

.

7. РЕАЛІЗАЦІЯ ПОСЛУГ НАСЕЛЕННЮ

7.1 Безпека руху та пасажирські перевезення

Питання забезпечення безпеки руху на автомобільному транспорті в районі було і залишається сьогодні особливо актуальним, адже від нього залежить життя людей та нормальне функціонування соціально-економічного комплексу території. При райдержадміністрації діє комісія з безпеки дорожнього руху. На засідання комісії обговорюються питання про стан автошляхів району, забезпечення безпеки дорожнього руху на залізнично-дорожніх переїздах та інші питання. Задля підвищення безпеки дорожнього руху в районі розроблена нова Програма підвищення безпеки дорожнього руху на 2014 – 2016 роки, у якій визначені низка заходів спрямованих на розвиток дорожнього руху та його безпеки та організаційні засоби її реалізації.

Відповідно до змін, внесених до Закону України «Про автомобільний транспорт», з 2013 року забезпечення організації пасажирських перевезень на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району, покладається на районні державні адміністрації.

До внесення зазначених змін конкурси на перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування проводились з перевізниками на рівні області.

Автобусна мережа приміських автобусних маршрутів загального користування сформована за останні декілька років та відповідає нормативному рівню забезпеченості населених пунктів в автобусних перевезеннях. За станом на 1 грудня 2013 р. на території району автобусна мережа складається з 27 маршрутів. Загальна кількість суб'єктів господарювання, здійснюючих пасажирські перевезення в районі - 8, з них : ПАТ „Пасавтотранссервіс" та 5 – підприємців-фізичних осіб, з якими укладено договори на перевезення пасажирів.

З метою забезпечення мешканців сіл автобусним сполученням у листопаді 2013 року було оголошено конкурс на визначення перевізників на 24-х приміських автобусних маршрутах загального користування, який відбудеться 24 грудня 2013 року.

Послугами автомобільного транспорту (перевезення, виконані фізичними особами–підприємцями) скористалися 208,6 тис. пасажирів, що на 22,6 % менше січня–листопада 2012р. (обсяги ВАТ „Пасавтотранссервіс" враховуються до показників міста).

7.2. Енергозабезпечення та енергоефективність

Основне живлення Котовського району здійснюється зі сторони п/ст 330 «Котовська», резервне жив¬лення з п/ст З30 кВ «Аджалик».

Для забезпечення електропостачання споживачів у 2013 році Котовським РЕМ були виконанні певні роботи: чистка мережі від гілля, заміна опор, перетягнення проводу та ін.

На території району здійснюється ряд заходів спрямованих на енергозбереження, це реалізація проекту по будівництву сонячної електростанції, ремонти теплотрас і котелень, заміна та модернізація котлів, заміна вікон на енергозберігаючі склопакети, газифікація населених пунктів, встановлення та використання економічних систем та приладів освітлення.

7.3 Поштові послуги

Станом на 1 грудня 2013 року мережа центру поштового зв'язку №7 у Котовському районі залишається без змін і складається з 19 відділень: 16 стаціонарних ВПЗ та 3 пересувних ВПЗ.

Нині ЦПЗ №7 надає понад 20 видів послуг, більшість із яких споживачіможуть отримати вдома. Листоноші завжди принесуть послання адресату, незважаючи на відстань, ні на погодні умови.

Предметом діяльності Центру поштового зв'язку є:

- Введення в обіг та розповсюдження поштових марок, маркованих конвертів.

- Перевезення пошти на території району.

- Надання послуг поштового зв'язку та інших послуг споживачам

- Виплата та доставка пенсії, грошової допомоги малозабезпеченим громадянам , інших соціальних виплат,

- Розповсюдження періодичних видань по передплаті і вроздріб,

- Приймання плати за комунальні послуги, електроенергію, послуги електрозв'язку та інші послуги з розрахунково- касового обслуговування.

- Здійснення банківських операцій, надання кредиту «Дельтабанку»

- Кур'єрська доставка

З 1 листопада мешканці району можуть отримувати адміністративні послуги, які надає Державна реєстраційна служба, через будь-яке відділення «Укрпошти». Це стало можливим завдяки реалізації програми економічних реформ «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», затвердженої Президентом Віктором Януковичем.

Мета проекту «Адміністративні послуги: спрощений доступ через пошту» - максимально спростити процедуру отримання адміністративних послуг, які пропонує Укрдержреєстр. А оскільки «Укрпошта» налічує 19 відділень, включаючи пересувні відділення поштового зв'язку, адмінпослугами зможуть скористатися жителі навіть найвіддаленіших сіл району.

Таким чином, люди зможуть через пошту отримати найпоширеніші види адміністративних послуг. Серед них – державна реєстрація юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців, проставляння апостилю на офіційних документах, отримання виписок з Державного реєстру прав на нерухоме майно і з Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців.

7.4 Телефонний зв'язок На території району телекомунікаційні послуги надає Цех телекомунікаційних послуг №15 Одеської філії ПАТ „Укртелеком". Робота підприємства спрямована на удосконалення телекомунікаційної та інформаційної мережі, збільшення їх потужностей, забезпечення розвитку даної галузі.

8. РОЗДРІБНИЙ ТОВАРООБІГ ТА ЦІНОВА СИТУАЦІЯ

Споживчий ринок – це важлива складова ринкової економіки, інструмент збалансованого розвитку сфер виробництва, розподілу, обміну та споживання. Сфера торгівлі є невід'ємною частиною споживчого ринку і відіграє значну роль у забезпеченні задоволення потреб населення у високоякісних товарах та послугах.

Станом на 01.01.2014 року на території Котовського району налічується 109 об'єктів торгівлі, що на 3,8 % (+ 4 магазинів) більше в порівнянні з минулим роком, 11 об'єктів ресторанного господарства (+1 об'єкта) та 1 об'єкт побутового обслуговування. З початку 2013 року почали працювати 27 об'єктів роздрібної торгівлі (зміна орендаря), а припинили діяльність 22 стаціонарних об'єктів роздрібної. Розпочали роботу 2 об'єкти ресторанного господарства (зміна орендаря) та припинив роботу 1 об'єкти ресторанного господарства. Крім того, товарами першої необхідності мешканців мало чисельних сіл забезпечують пересувні відділення.

На обліку СТ «Мрія" знаходиться 37 об'єктів торгівлі та ресторанного господарства, з них 29 об'єкта роздрібної торгівлі та ресторанного господарства СТ „Мрія" передані в оренду фізичним особам. Інші 8 приміщень не використовуються у зв'язку з відсутністю бажаючих взяти в оренду.

СТ „ Мрією" спільно з орендарями виконано ряд заходів по проведенню реконструкції та модернізації торгових об'єктів:

1. В 7-мі магазинах (с.Нестоїта, с.Бочманівка, с.Липецьке, с.Климентове, Качурівка, с.Борщі) проведена заміна вікон, дверей, ремонт фасаду, встановлення куточків споживача та інші роботи на суму 136,1 тис.грн.;

2. В 3-х кафе – с.Коси, с.Новоселівка, с.Бочманівка придбано кондиціонери, бойлер, замінені вікна, двері, ремонт даху, ремонт водогону та каналізації, інші роботи на суму 34,5 тис. грн.

Роздрібний товарооборот за січень – вересень 2013 р склав 13738,1 тис.грн, що на 1945,7 тис.грн. або 16,5 % більше, ніж у відповідному періоді минулого року. У розрахунку на 1 особу населення складає 494,2 грн, що на 79,2 грн. більше у порівнянні з минулим роком.

На жаль, як і в попередні роки не відбувається реальних змін на краще в побутовому обслуговуванні населення району. В районі побутові послуги сільському населенню надаються в с. Новоселівка (перукарня).

Цінова ситуація в районі знаходиться на постійному контролі райдержадміністрації. Щодекадно здійснюється моніторинг цін на продукти харчування першої необхідності в розрізі населених пунктів району, контроль щодо безперебійного надходження їх у торгівельну мережу в необхідних обсягах.

Аналіз моніторингу цін, показав що протягом 2013 року відбувалося сезонне підвищення та зниження цін на основні продукти харчування. У порівнянні з 1 січня 2012 року відбулось підвищення роздрібних цін на хліб з борошна пшеничного вищого ґатунку на 2,6% за буханку, борошно – на 0,25 грн. (4,5%), сіль – на 0,25 грн. (або 12,5%), макаронні вироби – 0,5 грн. (7,1%), ковбасу варену першого ґатунку – на 1,0 грн. ( або 4%), масло вершкове на 3 грн. (9,4%), яйця на 2,0 грн. (20%).

Знизились ціни на крупу гречану – на 2,5 грн. (або 21,7%), цукор – пісок – на 0,5 грн. ( 6,25%).

Залишилися стабільними роздрібні ціни на крупу манну, рис, олію соняшникову.

9. ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Прямі іноземні інвестиції. За станом на 1 січня 2014 р. обсяг прямих іноземних інвестицій в економіку району становив 205,8 тис. дол. США. Прямі іноземні інвестиції надійшли з Молдови.

Пріоритетними для інвестування в районі було підприємство ТОВ „Трансагропром", вид діяльності „оптова торгівля і посередництво в оптовій торгівлі".

Експорт Обсяг експорту продукції (товар, послуги) підприємствами району за 11 місяців 2013 р. значно збільшився і становив -1222,9 тис.дол.США проти 195,3 тис. дол. США у минулому році.

Імпорт. Поставок імпорту в район не було.

10. ПІДПРИЄМНИЦТВО

Розвиток сільських територій, сприяння зайнятості сільського населення, а особливо реалізація підприємницьких ініціатив є ключовим моментом у роботі місцевої влади. З метою забезпечення умов розвитку підприємництва в районі розроблено Програму підтримки малого та середнього підприємництва на 2013-2015 роки. Метою діючої програми є підвищення ролі бізнесу у вирішенні соціально-економічних проблем району: підвищення рівня його конкурентоздатності, збільшення внеску в загальні обсяги виробництва регіону, створення нових робочих місць, зменшення рівня безробіття, формування стабільних надходжень до бюджету, насичення споживчого ринку якісними товарами і послугами для задоволення потреб населення. Протягом 2013 року для досягнення встановленої мети проводилось виконання ряду заходів

Станом на 1 січня 2014 року на обліку знаходиться 913 суб'єктів підприємницької діяльності, з них:

- 262 юридичних осіб;

- 651 суб'єктів підприємницької діяльності – фізичних осіб.

Кількість малих підприємств становить 81 одиниця.

За 2013 рік зареєстровано суб'єктів господарювання на 77 од. або на 1,1% більше ніж торік. Припинили свою діяльність 65 суб'єктів господарювання, що на 52 од. або на 44,4 % менше ніж у 2012 році. У 2013 році відбулися позитивні зміни у розвитку підприємництва в районі, так спостерігається збільшення бажаючих займатися власною справою та майже у 2 рази зменшилась кількість бажаючих припинити підприємницьку діяльність.

Динаміка СПД, які взяті на облік та зняті з обліку

При районній державній адміністрації діє районна координаційна комісія з питань розвитку підприємництва, також створені районні галузеві ради підприємців. На засіданнях розглядаються проблемні питання ведення бізнесу.

11. РИНОК ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ НАСЕЛЕННЯ

Фундаментальними принципами роботи управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації є дотримання соціальної справедливості та поліпшення рівня життя населення, виконання пріоритетних завдань Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління праці та соціальної політики облдержадміністрації щодо забезпечення ефективного використання коштів на підтримку малозабезпечених категорій громадян, погашення заборгованості із заробітної плати та створення нових робочих місць.

Стан ринку праці

З метою здійснення комплексних заходів зайнятості населення, регулювання процесів на ринку праці, запобіганню масовому безробіттю на селі, реалізації додаткових гарантій громадян, які не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, соціального захисту безробітних в районі діє Програма зайнятості населення Котовського району на 2012-2014 роки. У поточному році до громадських та робіт тимчасового характеру було залучено 633 безробітних. Для розвитку й підтримки підприємницької ініціативи безробітних здійснюється комплекс заходів для тих, хто бажає відкрити власну справу. Відкрили власну справу шляхом отримання одноразової допомоги для організації підприємницької діяльності 8 безробітних.

За 2013 р. в районі було створено 266 нових робочих місць. Виконання річного завдання Програми зайнятості населення Котовського району склало – 76,0 %.

Станом на 01.01.2014 року на обліку перебувало 385 безробітних. Рівень зареєстрованого безробіття становить 2,0%.

В районі працює робоча група з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. Проводиться роз'яснювальна робота щодо виплати заробітної плати найманим працівникам не нижче законодавчо встановленого мінімуму. Спільно з працівниками районного центру зайнятості проводяться семінари з роботодавцями щодо ведення соціально-відповідального бізнесу та підвищення мотивації працівників і роботодавців до легального працевлаштування.

Заробітна плата

Структурними підрозділами районної державної адміністрації зосереджено роботу на виконанні заходів з легалізації заробітної плати та робочих місць, забезпечення своєчасної виплати заробітної плати, дотримання мінімальних гарантій в оплаті праці та приведення рівня середньомісячної заробітної плати підприємств району до рівня середньообласного показника. Станом на 01.01.2014 року проведено 13 засідань, на яких розглядалось середньомісячний рівень заробітної плати району та детальний розгляд стану оплати праці на підприємствах району за присутності їх керівників.

За підсумками засідань робочої групи надаються рекомендації керівникам підприємств району про вжиття відповідних заходів щодо недопущення виплати заробітної плати нижче встановлених державних гарантій та вжиття всіх можливих заходів щодо регулярного збільшення рівня заробітної плати.

Також, з метою доведення до керівників діючих підприємств актуальність питання – легалізації заробітної плати та зайнятості населення, дотримання міжкваліфікаційних і міжпосадових співвідношень в оплаті праці згідно Галузевої Угоди на 2011-2013роки в березні місяці звітного року проведено семінар – нараду з бухгалтерами та керівниками підприємств району різних форм власності. Територіальним державним інспектором праці доведено до відома керівників ступінь їх відповідальності за невиконання діючого законодавства України у частині оплати праці.

За даними Держкомстату України середньомісячна заробітна плата одного середньооблікового штатного працівника у Котовському районі за січень-вересень 2013 року становила 1949,0 грн. (67,2% від середнього рівня по Одеській області) і зросла у порівняні з відповідним періодом 2012 року на 8,8%.:

- жовтень 2013р. становила 2078,0 грн. (71,0% від середнього рівня по Одеській області)

- листопад 2013р. становила 2067,0 грн. (70,0% від середнього рівня по Одеській області)

- грудень 2013 р. становила 2319 грн. (67,4 % від середнього рівня по Одеській області (3440,0грн.).

Середньомісячна заробітна плата по району (грн.)

Протягом 2013року тенденція зростання рівня заробітної плати по відношенню до періоду 2012року, просліджується у сфері сільського господарства - 108,2% та державного управління - 111,6%.. Рівень заробітної плати працівників освіти та охорони здоров'я залишились на рівні середньомісячного розміру минулого року.

Середньомісячна заробітна плата за видами економічної діяльності

за листопад 2013 року (грн.)

Заборгованість із виплати заробітної плати в районі відсутня.

Здійснено 62 перевірки у сфері легалізації заробітної плати та зайнятості населення. Загальна сума легалізованої зарплати з початку року складає 96,8 тис.грн.

Соціальний захист населення

Управлінням соціального захисту населення, районною радою ветеранів, первинними ветеранськими організаціями разом з сільськими радами постійно проводяться обстеження матеріально-побутових умов проживання ветеранів, інвалідів їх торгового, медичного, транспортного та іншого забезпечення. Проводяться обстеження матеріально – побутових умов проживання багатодітних сімей та сімей, які опинилися у скрутних життєвих обставинах. Результати обстежень і перевірок проаналізовані та вжиті заходи щодо соціальної та матеріальної підтримки самим нужденним сім'ям.

У Котовському районі функціонує Старокульнянське стаціонарне відділення для постійного проживання непрацездатних громадян похилого віку, яке розраховане на 30 ліжко-місць. Фактично мешкає 26 одиноких людей похилого віку. Мешканці даного закладу забезпечені харчуванням, постільною білизною, столовим посудом, спеціальними засобами пересування тощо.

12. ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я

Діяльність Центру первинної медико - санітарної допомоги направлена на надання амбулаторно-поліклінічної допомоги населенню Котовського району та м.Котовськ, що включає: попередження та зниження захворюваності, проведення диспансерного спостереження, санітарно-гігієнічне виховання населення.

Первинна медична допомога дорослим та дітям надається Центром, до складу якого входять: Амбулаторія загальної практики – сімейної медицини (АЗП-СМ) м.Котовськ, 11 сільських АЗП-СМ с.Мардарівка, с.Нестоїта, с.Новоселівка, с.Липецьке, с.Липецьке-1, с.Станіславка, с.Коси, с.Ст.Кульна, с.М.Фонтан, с.Любомирка, сел..Борщі та 7 ФАПів і 29 ФП.

В процесі підготовки закладів охорони здоров"я до опалювального сезону перебудовані пічки на ФАПах с.Н.Мир, с.Гидерим, ФП с.Федорівка і с.Вишневе. Проведено частковий ремонт пічок ФП с.М.Кіндратівка, с.Розалівка, с.Олександрівка, с.Затишшя. Відремонтовано дах ФП с.Федорівка і Петрівка. На ФП с.Гидерим, с.Чапаївка, с.Вишневе проведено заміну вікон та вхідних дверей. Всі сільські лікувально-профілактичні підрозділи розпочали опалювальний сезон своєчасно і готові працювати у зимовий період.

В 2013 році в Одеській області за ініціативи голови Одеської обласної державної адміністрації Едуарда Матвійчука «Народний бюджет» продовжується реалізація програми «Народний медогляд». Завершено другий етап медогляду, перевірено здоров'я 4206 дітей Котовського району. Загалом відбулося 34 виїзда медичних бригад. За результатами медичних обстежень направлено до Котовської міської лікарні - 856 дітей; до Одеської обласної дитячої клінічної лікарні - 46 дітей (з кардіологічною, хірургічною, неврологічною, очною, ЛОР-патологією). Таким чином, завдяки «Дитячому медогляду» захворювання вчасно виявляються і попереджаються.

На даний час демографічна ситуація в районі залишається незадовільною, смертність перевищує народжуваність.

Упродовж січня–жовтня 2012р. внаслідок природного скорочення населення кількість жителів Котовського району зменшилась на 198 осіб. За 10 місяців 2013 року померла 491 особа, а народилося 293 дитини.

У звітному періоді 2013р. зафіксовано міграційне скорочення на 1 особу.

У результаті загального скорочення кількість наявного населення району за оцінкою на 1 листопада 2013р. становила 27595 осіб.

13. ОСВІТА

Відділ освіти Котовської районної державної адміністрації надає пріоритетне значення створенню соціально-економічних, організаційних, правових умов і гарантій для самовизначення, інтелектуального, психологічного, морального і фізичного розвитку учнівської молоді. Органами освіти проводяться заходи, спрямовані на осучаснення змісту освіти через використання інноваційних технологій, впровадження особистісно зорієнтованого навчання, формування умінь самостійного набуття знань та застосування їх на практиці, створення для громадян рівних можливостей у здобутті якісної освіти, профілізації старшої школи, створенню мережі навчально-виховних об'єднань – освітніх округів, забезпечення закладів освіти району комп'ютерною технікою нового покоління та транспортними засобами для підвезення учнів до місця навчання.

Заклади освіти загалом забезпечені необхідними кадрами. Підготовка місцевих кадрів здійснюється шляхом надання цільових направлень на навчання у педагогічних вузах.

Мережа освітніх закладів Мережа освітніх закладів Котовського району складається з 33 загальноосвітніх шкіл, на даний час функціонує 30 шкіл, з них: 4 – І ступеня, 14 – І-ІІ ступенів, 12 – І-ІІІ ступенів, в т.ч. 1 – школа-інтернат. Серед вказаної кількості закладів налічується 11 навчально-виховних комплексів типу «загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад» різних ступенів. Крім того, отриманню дітьми шкільного віку повної загальної середньої освіти сприяє Котовська районна заочна школа з очною формою навчання ІІ-ІІІ ступенів. Дошкільна освіта надається у 9-ти дитячих закладах.

У 2013 році змінилася мережа загальноосвітніх закладів, а саме: здійснено реорганізацію Малоолександрівського та Чубівського НВК І ст. у відповідні ДНЗ, а також Дібровської ЗОШ І-ІІ ст. – у НВК І ст.

В перспективі спостерігається стабільна кількість дошкільнят, що не зменшує відсотка охоплення дітей дошкільними закладами (від загальної кількості). Протягом останніх років тривала реконструкція на базі Малофонтанського НВК з добудовою 2 дошкільних груп на 30 дитячих місць, яку завершено у 2013 році, та Станіславського НВК – 1 дошкільної групи на 20 місць. У 2013 році розпочато обладнання дошкільної групи при Дібрівській школі. Розглядаються перспективи розширення мережі ДНЗ.

Вихованням учнівської молоді займаються два позашкільні навчально-виховні заклади (РЦПО та ДЮСШ).

Охоплення загальною середньою освітою складає 100% (у школах району навчається 2218 учнів). Середня забезпеченість підручниками в районі становить 97,5 %.

Кількість учнів в школах району

(по навчальних роках)

З вересня 2013 року організовано харчування (всіма видами: гарячим харчуванням і буфетною продукцією) в обов'язковому порядку учнів початкових класів та дітей пільгових категорій.

На виконання програми «Шкільний автобус» придбання транспортних засобів у Котовському районі розпочато з 2002 року. Районний парк шкільних автобусів на сьогодні налічує 22 машини. Для забезпечення безоплатного підвезення до місця навчання і додому 584 дітей та 55 дошкільнят, які проживають за межею пішохідної доступності від освітнього закладу (понад 3 км), у 2013-2014 навчальному році використовуватимуться 18 автобусів. Решта наявних транспортних засобів (4 одиниці) перебуватимуть у резерві.

Навчально-виховний процес в освітніх закладах району здійснюватиметься із дотриманням правил техніки безпеки та санітарно-гігієнічних норм для збереження і зміцнення здоров'я учнів.

14. МОЛОДІЖНА ТА СІМЕЙНА ПОЛІТИКА, СПОРТ

Сімейна та молодіжна політика Котовського району в 2013 році проводилась відповідно до основних напрямків діяльності сектору у справах сім»ї, молоді та спорту райдержадміністрації. Пріоритетними напрямками в діяльності відділу є забезпечення реалізації Положень Конвенції ООН про права дитини, Законів України ,Указів Президента , постанов та розпоряджень КМУ щодо реалізації державної політики стосовно сім»ї, жінок, молоді та дітей та реалізації завдань обласних та районних цільових програм .

Постійно проводилась інформаційно-роз»яснювальна робота щодо присвоєння почесного звання України «Мати-героїня», нині 45 жінкам району присвоєно це почесне звання.

На постійному контролі 365 багатодітних сімей, в яких виховується 1319 д ітей. Продовжувалась робота по видачі посвідчень батьків та дитини з багатодітної сім»ї, видано 364 посвідчення батьків багатодітної сім»ї та 856 посвідчень дитини з багатодітної сім»ї.

Спільно з відділом освіти проведено районний конкурс «Молодь обирає здоров»я», конкурс КВН на Кубок голови райдержадміністрації, спільно з відділом культури - День молоді, «Жінка року». Сакара І.В. в номінації «Сільське господарство та фермерство» стала лауреатом обласного конкурсу «Жінка року».

Пріоритетним напрямком роботи райдержадміністрації є оздоровлення дітей соціально-незахищених категорій. За 2013 рік оздоровлено в шкільних таборах та пришкільних майданчиках 1330 дітей (46,8%), за межами району , в інших таборах відпочинку було оздоровлено ще 217 дітей (7%)

Спільно з Котовським центром соціальних служб для сім»ї, дітей та молоді проводяться профілактичні заходи щодо попередження насильства в сім»ї, інформаційно-просвітницька робота з ліквідації всіх форм дискримінації за ознакою статі, заходи профілактичного спрямування для молоді, інформування населення про соціальні послуги, здійснення соціальної роботи, надання соціальних послуг сім»ям, дітям та молоді.

В районі створено та постійно оновлюється банк даних «Обдарованість».Талановиті діти приймають участь в районних та обласних конкурсах, фестивалях, спрямованих на розвиток творчих та інтелектуальних здібностей молоді.

Прийнято участь в обласному турі Всеукраїнського фестивалю «Таланти багатодітної родини». Дві дитини з багатодітної малозабезпеченої сім»ї Юрковський Максим та Анастасія стали лауреатами та переможцями конкурсу, за що були нагороджені путівкою до МДЦ «Артек».

4 дитини району прийняли участь в обласному конкурсі на стипендію голови Одеської обласної державної адміністрації

Спортивні досягнення району

Відповідно до Програми розвитку фізичної культури та спорту протягом року проведено Спартакіаду з 10 видів спорту, де приймали участь 12 колективів фізичної культури, які створені на громадських засадах та при сільських радах. Найбільш активно жителі району приймали участь в змаганнях з футболу, міні-футболу та волейболу.

В Першості району з футболу в цьому році прийняли участь 12 колективів фізкультури, що є найкращим показником в північній зоні області. Чемпіоном даних змагань став КФК Борщівської сільської ради, команда «Металіст», срібну нагороду виборов колектив Новоселівської сільської ради - ФК «Новоселівка», бронзову нагороду виборола команда «Куяльник» Куяльницької сільської ради.

За підведенням підсумків районної Спартакіади найкращим колективом визнано КФК Новоселівської сільської ради. Друге місце посів колектив Гоноратської сільської ради, третє- КФК Куяльницької сільської ради.

Постійно збірні району приймають участь в обласних змаганнях. В змаганнях з міні-футболу серед дорослих збірна району посіла сьоме місце, а серед ветеранів - друге. Новоселівська сільська рада прийняла участь в Спартакіаді області серед сільських рад, де посіла дев'яте місце.

Не один рік радує своїми досягненнями команда з волейболу, яка неодноразово була чемпіоном Всеукраїнських сільських ігор, шестикратним чемпіоном області, в 2013 році посіла друге місце у Сільських спортивних іграх Одещини, збірна з пляжного волейболу виборола також друге місце в обласних змаганнях.

Збірна району з гандболу посіла шосте місце в обласних змаганнях. Районна команда державних службовців прийняла участь в Спартакіаді державних службовців з п'яти видів спорту та зайняла 14 місце.

15. СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ДІТЕЙ-СИРІТ, ДІТЕЙ ПОЗБАВЛЕНИХ БАТЬКІВСЬКОГО ПІКЛУВАННЯ, ЗАХОДИ, СПРЯМОВАНІ НА ПОДОЛАННЯ БЕЗДОГЛЯДНОСТІ, ЯКІСТЬ БОРОТЬБИ ІЗ ПРАВОПОРУШЕННЯМИ НЕПОВНОЛІТНІХ

Вирішення в районі проблеми соціального сирітства здійснюється шляхом розвитку сімейних форм виховання, поширення мережі прийомних сімей.

Всього в Котовському районі проживають 5988 дітей віком від 0 до 18-ти років. З них, станом на 01.01.2014 року, 118 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (2% від всієї кількості дітей), з яких 90 - перебувають під опікою громадян, 12 - виховуються у прийомних сім'ях, 16 дітей перебувають в дитячих державних закладах.

Протягом 2013 року встановлено опіку та піклування над 11 дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування.

В районі функціонує 6 прийомних сім'ї, в яких виховується 16 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. З них у 2013 році поповнено 2 прийомні сім'ї, в які влаштовано на спільне проживання та виховання 4 дітей.

В районі здійснюються заходи щодо захисту житлових та майнових прав дітей. Всього з 118 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 81 – забезпечено житлом, в т.ч. 35 – мають житло на праві власності, 46 – на праві користування, у 37 дітей житло відсутнє. На виконання регіональної програми забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа, 1 особі з числа дітей зазначеної категорії придбано житло в сел. Борщі.

В районі приділяється значна увага з розв'язання проблем дитячої бездоглядності, профілактики правопорушень серед неповнолітніх, створення належних умов для фізичного та розумового розвитку дітей, поліпшення існуючих та пошуку нових форм соціальної підтримки дітей, які перебувають в складних життєвих умовах; раннього виявлення неблагополучних сімей і забезпечення захисту прав дітей, які виховуються у цих сім'ях; реалізації міжгалузевої співпраці щодо подолання дитячої бездоглядності. Всього на обліку дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, служби у справах дітей перебуває 49 дітей з 16 сімей, з них 4 дітей, які систематично самовільно залишають місце постійного проживання, 4 – з причини скоєння фізичного або психологічного насилля в сім'ї стосовно дітей, 41 – проживання у сім'ї, в якій батьки ухиляються від виконання батьківських обов'язків.

Основною формою профілактичної роботи з попередження дитячої безпритульності і бездоглядності, попередження насилля в сім'ї, скоєння правопорушень серед неповнолітніх залишається проведення профілактичних рейдів. Протягом 2013 року було проведено 30 рейдів, обстежено житлово-побутові умови 115 сімей. Попереджено 49 батьків, ініційовано притягнення до адміністративної відповідальності 20 батьків. Вилучено з сім'ї 17 дітей, з вулиці – 4. 15 дітей було повернуто в сім'ю. Всього у 2013 року судом розглянуто 7 справ про позбавлення батьків батьківських прав відносно 10 дітей, 1 справа – відібрання дитини без позбавлення батьківських прав.

Всіма причетними структурами постійно ведеться взаємоінформування, виявлення сімей, які опинилися у кризовому стані, їх соціальний супровід, подальше влаштування дітей, які залишилися без батьківського піклування.

Увага приділяється питанням недопущення зловживання чи збуту алкогольних та тютюнових виробів, наркотичних засобів та психотропних речовин, пропаганди проституції, насилля, жорстокості серед підлітків району, системному проведенню інформаційно-просвітницької роботи щодо рівня поінформованості дітей та молоді з питань профілактики СНІДу, вживання алкоголю, тютюну, наркотиків.

16. КУЛЬТУРА

В 2013 році відділ культури працює за програмами: «Програма розвитку культури в Котовському районі на 2012-2016 роки», «Районна програма розвитку краєзнавства на період до 2015 року».

На «Програму розвитку культури в Котовському районі на 2012-2016 роки» в 2013 році виділено: 9 тис.грн. (на 15.11.2013 – використано – 5,5 тис.грн.) та кредиторська заборгованість – 10,3 тис.грн. Загалом 19,4 тис.грн.

Станом на 01.12.2012 року відділу підпорядковано 85 закладів культури: районний центр культури і дозвілля – 1, клубних закладів на селі – 41, бібліотек ЦБС – 42 (центральна районна бібліотека, районна дитяча бібліотека, бібліотек – філій на селі – 40), централізована бухгалтерія – 1. В районі діє 4 Інтернет-центри. Мережа закладів культури збережена в повному обсязі.

Всього для закладів культури на 2013 рік виділено 2746 тис. гривень, використано – 2746 тис.гривень. В основному кошти витрачені для: заробітної плати та оплати комунальних послуг. Заробітна плата працівників культури фінансується в повному обсязі і своєчасно. Згідно базової мережі закладів культури Котовського району є 82 заклади. Скорочено 2 заклади: клуби: с. Липецьке І ч. (пожежа будівлі, не підлягає встановленню), Куйбишевське (скорочена чисельність населення – 89 жителя), рішення Липецької сільської ради від 09.12.2013 р. №309.

На «Програму розвитку культури в Котовському районі на 2012-2016 роки», виділено 22,8 тис. грн., використано – 22,8тис.грн.

Бібліотекам ЦБС проведена передплата періодичних видань на суму 10,7 тис. грн. Отримано книг і брошур на суму99,8тис. грн., надано безкоштовно в дар 437 примірників на суму 4,9 тис.грн.

Зроблено капітальний ремонт бібліотеки та клубу с. Вишневе. Поточні ремонти пройшли в : клубі с. Климентево, Кос-Слобідка (заміна вікон), М.Олександрівка, бібліотеці с. Петрівка( ремонт приміщення, ремонт пічного опалення), Качурівка (заміна вікон), Борщі ( ремонт приміщення), М.Фонтан (ремонт покрівлі, приміщення), будинку культури с.Мардарівка, Новоселівка (заміна вікон), Липецьке (ремонт покрівлі), Станіславка, Олександрівка.

Придбано: акустична система (клуб сел.Борщі, будинок культури с.Дібровка), комп'ютер (будинок культури с.Станіславка), шафа, килим, тюль, комплект колонок (клуб с. М.Фонтан).

Проведено більш 30 великих районних заходів та прийняли участь в 6 обласних конкурсах і фестивалях:

• святкові щедрівки, колядки, різдвяні вечори - заклади культури району – січень

• районне свято «Україна – Соборна, Незалежна держава» до Дня Соборності в України в с. Бочманівка –РЦКД, працівники закладів культури с. Бочманівка –22.01.13

• звітньо – практична конференція «Культура Котовщини: аналітика минулого та перспективи розвитку» - ВК – 30.01.13

• районний конкурс «Містер Котовщини – 2013» - РЦКД – 20.02.13

• районний конкурс українського гумору пам'яті С.І.Олійника – РБК – 24.02.13р.

• участь у обласному молдавському фольклорному фестивалі «Мерцішор» в смт. Сарата – РЦКД – 02.03.13

• участь у ІУ обласному фестивалі – конкурсі літературно – музичних композицій, моно вистав, читців «Співець українського слова» в м. Одеса – РЦКД –04.03.13

• районний конкурс «Жінка року – 2012», концертна програма «Коханим присвячується» - РДБ, заклади культури – 06.03.13р.

• районне свято за народними традиціями «Прощальна мелодія зими» - в сел.Борщі – РЦКД – 17.03.13

• районний фестиваль – конкурс військово – патріотичної пісні ХХІ століття без війн» - РЦКД – 26.04.13

• районна естафета культури до 90 – річчя утворення Котовського району «Мій рідний край, моя Котовщина» - заклади культури – квітень – червень

• районний фестиваль дитячої творчості для дітей з дитячих садочків «Зорепад маленьких зірочок» - РЦКД – 19.04.13

• районний фестиваль дитячої творчості «Перші зірочки» в с. Коси – РЦКД – 29.05.13

• відбірковий тур обласного регіонального фестивалю – конкурсу «Молодь – ФЕСТ» - 29.05.13

• вахта пам'яті «Згадуємо величні ті роки» - заклади культури району – травень

• районне свято до Всеукраїнського дня працівників культури та аматорів народного мистецтва «Нас єднає служіння мистецтву та красі» - РЦКД, заклади культури – 17.05.13

• участь у ІУ міжрайонному конкурсі народної творчості «Твої таланти, рідний край!» в смт. Любашівка – заклади культури району – 25.05.13

• робота по програмі «Бібліотечне літо», виступи на дитячих майданчиках, лялькові вистави, ігрові програми – РДБ – червень

• районний фестиваль російської культури «Играй гармонь!» в с. Олександрівка, присвячений Дню Конституції України – заклади культури району, РЦКД – 27.06.13

• районний захід «Хвилина мовчання пекуча і терпка» в с. Коси – 21.06.13

• районне свято за народними традиціями «Ой прийди до мене, Неділенька зелена» в с. Чапаївка –23.06.13

• районний фестиваль фольклорних колективі «Вінок пісень над селом пливе» - РЦКД, заклади культури – 21.08.13

• районне свято до 90 річчя з утворення Котовського району «З днем народження рідний район!» - 21.08.13

• районне свято до Дня Державного прапора України «Із жита, волошок наш прапор ясний» – дух єдиний великого народу» в с. Бочманівка – РЦКД, РДБ – 23.08.13

• районне свято українського вареника в с. Новоселівка «Ой, вареники у сметані – запашні, духмяні» - 30.08.13

• районний фестиваль сімейних колективів «Родинне сузір'я» в с. М.Фонтан – 22.09.13

• обласний фестиваль самодіяльних поетів «Осінь в Бірзулі» - РЦКД – 05.10.13

• районна акція «За здоровий спосіб життя» в Соболівка, Гонората та ЦРБ – 10-14.10.4.13

• районне свято козацької слави «Ой устань, козацька слава !» в с. Нестоїта – 14.10.13

• районне свято «Співай баян, співай, про життя фронтове» в с. Бочманівка –25.10.13

• районна акція «Ми пам'ятаємо всіх поіменно» в рамках Всеукраїнської естафети пам'яті «Слава визволителям України». Передача естафети пам'яті в сільські ради – РЦКД, заклади культури району -(28.10. с. Новоселівка, 28.11. в с. Мардарівка, 24.12. в с. Бочманівка)

• районне свято «Шануймо руки золоті» до Дня працівників сільського господарства – РЦКД – 19.11.13

• участь у ІІ турі обласного фестиваль «Молодь – Фест» в смт. Любашівка – 19.11.13

• районний мітинг – реквієм до дня пам'яті жертв Голодомору та політичних репресій «На колінах стою перед вами, сповідаю жолобу свою» в с. Новоселівка – РЦКД - 22.11.13

• районне свято Миколая в школі – інтернат ст.Борщі, вручення подарунків дітям головою районної державної адміністрації –19.12.13

• районне свято для дітей сиріт «Святий Миколай, ти до нас завітай!» -РЦКД – 20.12.13

• районний фестиваль – конкурс «Багатодітна родина» - РЦКД – 20.12.13

• районний конкурс новорічних програм «Новорічні забави Дідів Морозів» - РЦКД, заклади культури району – 22.12.13

• районні новорічні ранки для дітей сиріт та позбавлених батьківського піклування (20.12.), з обмеженними можливостями ( 22.12.), багатодітних сімей, чорнобильців ( 25.12.).

В 2013 році проект «Путівка в життя» діяв в бібліотеці ст. Борші, яка стала переможцем 10 раунду – конкурсу «Співпраця бібліотек з громадкістю» за програмою Бібліоміст».

В клубних закладах культури району працюють 161 аматорських колективи із них: 3 «народних» ( театр естради «Добрий настрій», вокальний гурт «Мелодія душі», вокальний чоловічий квартет «Стожари»), 95 дитячий колектив, 63 дорослих аматорських колективи.

Основні проблеми,

які впливають на розвиток економіки району

Аналіз соціально-економічного становища району за останні роки та тенденції розвитку основних галузей економіки району вказують на наявність низки проблем, які стримують досягнення більш високого рівня життя населення району.

Проблемними питаннями розвитку економіки та соціальної сфери району є:

- поступове зменшення чисельності худоби на селі;

- недостатнє фінансування цільових галузевих програм;

- наявність збиткових підприємств;

- недостатній рівень росту доходів населення;

- слабо розвинуте побутове обслуговування населення;

- плохий стан доріг загального користування;

- недостатня кількість дошкільних закладів.

З метою вирішення низки проблем району та досягнення основної мети спрямовані приоритетні завдання розвитку району у 2014 році.

ІІ. ПРІОРИТЕТИ ЕКОНОМІЧНОГО

І СОЦІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ У 2014 РОЦІ

2.1. РОЗВИТОК РЕАЛЬНОГО СЕКТОРА ЕКОНОМІКИ

2.1.1. Промисловість

У 2014 році передбачається збереження обсягів промислового виробництва, обсяги реалізованої продукції складатимуть 6,7 млн. грн.

Реалізація державної політики розвитку промислового комплексу району спрямовуватиметься на забезпечення стабільної роботи промислових підприємств, поступового нарощування обсягів промислового виробництва, проведення ефективної політики енергозбереження, підвищення інноваційної й інвестиційної активності в сфері промислового виробництва, підвищення технологічного рівня та конкурентоспроможності промисловості.

Основні заходи промислової політики на 2013 рік будуть зосереджено щодо:

- сприяння зростанню обсягів споживання продукції районних виробників у супутніх галузях економіки (будівництво, медицина тощо);

- сприяння розвитку підприємств району, діяльність яких має стратегічне значення для економіки району.

Серед основних заходів розвитку промисловості:

- ефективне використання діючих виробничих потужностей ТОВ „Південремверстат" та введення в експлуатацію нового підприємства (сонячна електростанція);

- збільшення випуску промислової продукції (послуг) на 1,0 %;

- розширення ринку збуту промислової продукції;

- постійна робота з промисловими підприємствами району щодо вирішення їх можливих проблем на рівні району і області;

- постійний супровід інвестиційних проектів;

- проведення презентацій продукції промислових підприємств, інформаційно-рекламних та іміджевих заходів, участі районних виробників у виставково-ярмаркових заходах.

2.1.2. Агропромисловий комплекс

У 2014 році передбачається отримати валової продукції сільськогосподарського виробництва 244,8 млн. грн. (у порівняних цінах 2010 року).

Стратегічними напрямами розвитку сільського господарства району у

2014 році стануть:

– подальше оновлення парку сільськогосподарської техніки як засобу поліпшення матеріально-технічної бази сільського господарства (закупівля сільгосптехніки на суму 10 млн.грн.);

– сприяння організації та розвитку крупнотоварних сільськогосподарських підприємств;

– застосування новітніх технологій вирощування сільськогосподарських культур та впровадження високопродуктивних сортів рослин;

– стабілізація та розвиток тваринницької галузі району;

– державна підтримка аграріїв.

Виконання зазначених пріоритетів дасть можливість досягти суттєвих змін в аграрному секторі та підвищити рівень агропромислового виробництва.

З метою формування сприятливих умов розвитку та ефективного функціонування агропромислового виробництва у 2014 році продовжиться реалізація районних програм.

В галузі рослинництва продовжиться реалізація заходів програми «Зерно Котовського району 2011-2015». Розвиток галузі здійснюватиметься шляхом:

• підвищення ефективності використання земельних ресурсів на основі раціонального сільськогосподарського землекористування;

• дотримання оптимальної структури посівних площ, що сприятиме підвищенню урожайності сільськогосподарських культур при збереженні та поліпшенні родючості ґрунтів;

• забезпечення населення якісною продукцією;

• забезпечення захисту прав власників земельних ділянок (паїв), зданих в оренду;

• здешевлення вартості придбання сільськогосподарськими товаро-виробниками зернозбиральних комбайнів, тракторів;

• надання компенсації та дотації аграріям та населенню.

В галузі тваринництва значна увага приділятиметься:

• зростання обсягів виробництва продукції тваринництва шляхом підвищення продуктивності та поступового нарощування чисельності худоби в сільськогосподарських підприємствах;

• для збереження та збільшення поголів'я ВРХ у населення проводити інформаційну та роз'яснювальну роботу щодо отримання ними державної дотацій на збереження молодняку ВРХ;

• здешевлення кредитів на будівництво молочних комплексів, свинокомплексів, птахофабрик, вівчарських комплексів;

• часткова компенсація витрат на будівництво, реконструкцію та придбання обладнання для молочно-товарних ферм.

У 2014 році триватиме реалізація заходів Програми розвитку тваринництва в Котовському районі на період 2011-2015 років.

Прогнозні показники розвитку сільськогосподарського виробництва району на 2014 рік визначені з урахуванням виробничого потенціалу, об'єктивних обставин, що склалися в забезпеченні галузі матеріально-технічними ресурсами.

З метою забезпечення життєздатності сільського господарства, підвищення конкурентоспроможності агропромислового комплексу на внутрішньому і зовнішньому ринку, гарантування продовольчої безпеки країни буде продовжена робота щодо виконання Державної цільової програми розвитку українського села на період до 2015 року.

2.1.3. Транспорт і зв'язок

Головна мета на 2014 рік: Забезпечення потреб населення у пасажирських автоперевезеннях; підвищення рівня безпеки пасажирських автоперевезень; забезпечення належного виконання договірних умов щодо перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування; підвищення надійності телекомунікаційних мереж загального користування; забезпечення потреб населення якісними послугами пошти та зв'язку.

Основними напрямками розвитку дорожнього господарства визначені:

Поліпшення дорожньої інфраструктури району.

• поточний (ямковий) ремонт автомобільних доріг на території району;

• ремонт доріг комунальної власності.

Удосконалення та розвиток автобусної маршрутної мережі.

• продовження роботи щодо оптимізації маршрутної мережі району з урахуванням максимального охоплення автобусним сполученням сільських населених пунктів;

• облаштування автобусних зупинок.

Відповідно до зміни статті 7 Закону України „Про автомобільний транспорт" забезпечення організації пасажирських перевезень на приміських автобусних маршрутах загального користування що не виходять за межі району, покладаються на районні державні адміністрації.

Одною з головних завдань у 2014 році є організація пасажирських перевезень на приміських автобусних маршрутах загального користування що не виходять за межі району та покращення якості послуг і підвищення ефективності державного регулювання пасажирських автоперевезень.

• поліпшення транспортного обслуговування осіб з обмеженими фізичними можливостями;

• контроль за дотриманням пасажирськими перевізниками норм чинного законодавства та виконанням договірних умов на перевезення пасажирів.

Велика увага буде приділятися збереженню мережі стаціонарних відділень поштового зв'язку.

2.1.4. Будівельна галузь

Стратегічні напрямки роботи у сфері будівництва району у 2013 році є забезпечення добудови об'єктів незавершеного будівництва соціальної сфери з високим ступенем будівельної готовності, ремонт соціальної інфраструктури, забезпечення житлом сільського населення району. Сучасна економічна ситуація району потребує залучення обласних коштів і державної підтримки та регулювання інвестиційних процесів.

Одними з основних напрямків розвитку будівельної галузі у 2013 році стануть:

• завершення реконструкції та введення в експлуатацію частини шкільних майстерень під дитячий садок на 20 місць в с. Станіславка;

• впровадження проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду – II фаза»;

• розвиток, приведення в належний стан мережі закладів освіти, медицини і культури в сільській місцевості.

• виконання заходів районної програми з підтримки індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім», метою якої є забезпечення житлом сільського населення району, у першу чергу молодих спеціалістів, молодих сімей, працівників соціальної сфери села, сільськогосподарських формувань, обслуговуючих галузей. На реалізацію програми з районного бюджету планується виділити кошти в сумі 10 тис. грн.;

• введення в експлуатацію загальної площі житла за рахунок усіх джерел фінансування - 120м2.

2.1.5. Споживчий ринок товарів та послуг

Становлення цивілізованих взаємовідносин між учасниками споживчого ринку, задоволення потреб споживачів у товарах і послугах має здійснюватись на основі безумовного додержання вимог щодо їх якості, безпеки та гарантованого рівня споживання, постійного цілеспрямованого контролю за цим з боку держави. При постійному зростанні обсягів споживання та насичення ринку продовольчими і промисловими товарами, у тому числі іноземного виробництва, ще гостріше постає питання забезпечення їх відповідності вимогам щодо якості та безпеки.

Основною метою у 2014 році є комплексне розв'язання проблем, які існують на споживчому ринку району, та захист інтересів і прав громадян як споживачів товарів, робіт, і послуг, що може бути досягнуто шляхом:

- контролю за виконанням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади у сфері побутового і торговельного обслуговування, ресторанного господарства, транспорту та зв'язку відповідно до статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;

- проведення аналізу стану торговельного та побутового, транспортного та комунального обслуговування населення у районі;

- з метою недопущення необґрунтованого підвищення цін (тарифів) на товари і послуги, вивчення цінової ситуації в районі проведення щодекадно моніторингу цін на соціально значущі продовольчі товари;

- сприяння участі товаровиробників і підприємств торгівлі усіх форм власності в обласних оптово-промислових і загально - державних ярмарках та у проведенні національних конкурсів якості.

В 2014 році планується витратити 150 тис.грн на реконструкцію та модернізацію торгової мережі в селах району.

2.2. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УМОВ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО ЗРОСТАННЯ

2.2.1. Інвестиційна діяльність

Стабільний соціально-економічний розвиток району потребує випереджаючого нарощування інвестиційних ресурсів.

Головним завданням інвестиційної політики у 2014 році стане спрямування інвестиційних потоків у пріоритетні сектори економіки, подальше створення та вдосконалення функціонування територій пріоритетного розвитку.

Всього протягом 2014 року очікується за рахунок усіх джерел фінансування освоїти більше 20 млн. грн. капітальних інвестицій.

Переважну частку капітальних інвестицій становитимуть інвестиції в матеріальні активи. Основними джерелами інвестування залишатимуться власні кошти підприємств та організацій, що обумовлено гострою потребою в оновленні активної частини основних фондів, та кредити банків.

Найбільше спрямування капітальних інвестицій передбачається в сільське господарство, продовжиться реалізація проекту з сонячної енергетики, а також бюджетні капіталовкладення з місцевих бюджетів розвитку.

Важливим для району є реалізація ряду пріоритетних інвестиційних проектів за участю вітчизняного та іноземного капіталу протягом 2014-2015 років:

• будівництво (реконструкція) заводу по виробництву біоетанола на базі заводу ТОВ „Південремверстат" (135 н.р.м);

• ТОВ „ПЕТРО ЕНЕРГО" - будівництво сонячної електростанції на території Борщівської сільської ради (15 н.р.м).

Це сприятиме створенню 150 нових робочих місць та зростанню надходжень до бюджетів усіх рівнів.

З метою підвищення інвестиційної привабливості району, створення умов для активізації інвестиційної діяльності, спрямованої на модернізацію економіки та забезпечення соціально-економічного розвитку району передбачається:

• концентрація коштів державного та місцевих бюджетів, інвесторів, населення, інших джерел фінансування на соціально - важливих об'єктах;

• впровадження інноваційних та енергозберігаючих технологій;

• здійснення моніторингу інвестиційних проектів (намірів) господарюючих суб'єктів району;

• розміщення інформації щодо пріоритетних інвестиційних проектів району на веб-сайті райдержадміністрації;

• адміністративний супровід ключових для району інвестиційних проектів (намірів);

• сприяння та надання в межах норм чинного законодавства методичної допомоги суб'єктам господарювання району в розробці та впровадженні перспективних інвестиційних проектів;

• систематичне оновлення переліків вільних земельних ділянок, незадіяних приміщень та виробничих потужностей, об'єктів незавершеного будівництва з метою пропозиції їх потенційним інвесторам;

• активізація роботи щодо участі в проектах, конкурсах, форумах, зокрема, які проводяться міжнародними фінансовими організаціями для залучення додаткових інвестицій.

2.2.2. Енергозабезпечення та енергоефективність

Головна мета на 2014 рік: забезпечення стабільного енерго- та газо забезпечення, підвищення ефективності використання енергоносіїв.

Відповідно до Державної цільової економічної програми енергоефективності та розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2015 роки, передбачається здійснення заходів щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження, зокрема, стимулювання населення впроваджувати енергоефективне обладнання, технології, матеріали і надання відповідної компенсації процентів за користування кредитами, отриманими позичальниками у фінансових установах.

Основні напрями роботи у 2014 році:

• забезпечення суворого дотримання технологічних нормативів втрат електроенергії та їх скорочення в мережах;

• проведення системного контролю та забезпечення 100-відсоткових розрахунків споживачів за отримані електричну енергію та природний газ.

• забезпечення повних розрахунків за енергоносії установами, що фінансуються з місцевих бюджетів.

• активне впровадження на підприємствах і в установах енергозберігаючих технологій та устаткування;

• заміна вікон на енергозберігаючі в бюджетних установах;

• розвиток альтернативної енергетики.

Основне живлення Котовського району здійснюється зі сторони п/ст 330 «Котовська», резервне жив¬лення з п/ст З30 кВ «Аджалик».

У 2014 році буде більше уваги приділятися підвищенню надійності електро¬постачання та енергозбереження по Котовському району.

2.2.3. Зовнішньоекономічна діяльність

Пріоритетними напрямами розвитку зовнішньоекономічної діяльності Котовського району є збереження ринку та збільшення обсягів експорту товарів та послуг з наявними партнерами, розвиток прикордонного та транскордонного співробітництва.

Основні завдання на 2014 рік:

• налагодження співробітництва з міжнародними фінансовими організаціями та фондами;

• продовження участі району у спільному проекті Європейського Союзу та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» Фаза ІІ;

• поставка експорту до Республіки Молдова.;

Таким чином, очікуваними результатами у сфері зовнішньоекономічної діяльності та залучення іноземних інвестицій в економіку району в 2014 році є:

- залучення іноземних інвестицій (кошти Проекту ЄС) в сумі 10,0 тис. доларів;

- збереження показника темпу росту прямих іноземних інвестицій на рівні не нижче 100% ;

- зростання обсягів експорту товарів (послуг) на 2%;

- підвищення позитивного інвестиційного іміджу Котовського району;

- налагодження нових ділових контактів з потенційними іноземними інвесторами.

2.2.4. Розвиток підприємництва

У 2014 році основні зусилля будуть спрямовані на реалізацію заходів Програми розвитку малого та середнього підприємництва у Котовському районі на 2013-2015 роки шляхом реформування системи надання адміністративних послуг, усунення зайвих регуляторних бар'єрів на шляху розвитку підприємництва, розвитку механізмів фінансово – кредитної підтримки суб'єктів малого бізнесу.

Реалізація механізмів фінансово – кредитної допомоги суб'єктам малого підприємництва, а саме надання з обласного бюджету поворотної фінансової допомоги та часткової компенсації відсоткових ставок за кредитами, що надаються суб'єктам малого бізнесу на реалізацію інвестиційних проектів, поліпшить доступ підприємців до кредитних ресурсів;

Реалізація даних заходів сприятиме:

- збільшенню кількості юридичних осіб до 265 одиниць;

- збільшенню кількості фізичних осіб – підприємців до 670 одиниць;

- збільшенню кількості малих підприємств до 83 одиниць;

- збільшенню кількості працюючих на малих підприємствах до 400 осіб.

Збільшення кількісних показників, в свою чергу, підвищить частку надходжень від суб'єктів малого підприємництва до державного та місцевих бюджетів, частку малих підприємств у загальному виробництві продукції (робіт, послуг) до 28,05%.

З метою залучення суб'єкті підприємницької діяльності до участі у формуванні державної політики у сфері підприємництва продовжиться робота галузевих районних рад підприємців.

2.2.6. Земельні відносини (землевпорядкування територій)

Головна мета на 2014 рік: раціональне та ефективне використання землі, гарантування права власності на землю, удосконалення земельних відносин.

Котовський район розташований на півночі Одеської області і займає територію площею 102,6 тис. га, в т.ч. сільськогосподарські угіддя – 82,6 тис. га, з них рілля – 59,6 тис. га.

Основні пріоритети та заходи у 2014 році:

- проведення робіт із укладання та переукладання договорів оренди земель сільськогосподарського призначення з метою встановлення розміру ставок орендної плати відповідно до чинного законодавства (у межах 3-12 % від нормативно-грошової оцінки землі);

- інформаційне забезпечення власників земельних ділянок (паїв) та суб'єктів господарювання про підвищення вимог до укладання договорів оренди землі та їх держаної реєстрації;

- проведення аукціону з продажу права оренди та права власності на землю для запровадження бізнес – проектів;

- забезпечення ефективного використання земель сільськогосподарського призначення та надходжень від плати за них;

- підвищення ефективності використання земель під внутрішніми водоймами;

- посилення контролю за використанням земель водного фонду та своєчасним проведенням оплати за оренду земель водного фонду;

- здійснення контролю за станом дотримання вимог земельного законодавства.

2.3. СОЦІАЛЬНА СФЕРА

2.3.1. Демографічна ситуація та розвиток ринку праці

Демографічна ситуація в районі у 2014 році характеризуватиметься зменшенням чисельності населення через його природне скорочення. Негативно впливатиме на демографічну ситуацію міграція населення. Враховуючи природне скорочення та міграцію населення, середньорічна чисельність населення зменшиться на 0,5 % і становитиме 27420 осіб.

Завдяки реалізації заходів щодо розвитку реального сектора економіки та реалізації правових і економічних механізмів, спрямованих на легалізацію зайнятості, зменшуватиметься чисельність економічно неактивного населення.

Пріоритетними напрямами у сфері зайнятості населення на 2014 рік залишиться забезпечення реалізації державної політики зайнятості, а саме підвищення економічної активності населення, сприяння повній продуктивній і вільно обраній зайнятості шляхом здійснення заходів щодо державного регулювання ринку праці, недопущення зростання безробіття, створення нових робочих місць із належними умовами та гідною оплатою праці.

З метою покращення ситуації на ринку праці, забезпечення продуктивної зайнятості населення в районі триватиме реалізація районної програми зайнятості Котовського району на період до 2017 роки, відповідно до якої у 2014 році передбачається утворення нових робочих місць для 390 незайнятих осіб та працевлаштування

500 осіб.

Для формування ефективного ринку праці, підвищення якості та конкурентоспроможності робочої сили відповідно до потреб економіки проводитиметься робота щодо впровадження нових технологій навчання безробітних, розширення обсягів навчання шляхом стажування з максимальним використанням навчальної бази Одеського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості. Організація професійного навчання безробітних в основному буде орієнтована на виконання замовлень роботодавців та очікується, що його пройдуть 290 безробітних.

Для поліпшення матеріального становища громадян, особливо тих, хто знаходиться в стані безробіття тривалий час, центрами зайнятості разом з місцевими адміністраціями та зацікавленими підприємствами організовуватимуться оплачувані громадські роботи як захід тимчасової зайнятості населення, до яких передбачається залучити 515 незайнятих громадян.

Прогнозується, що у 2014 році активними заходами сприяння зайнятості буде охоплено не менше 2110 осіб.

2.3.2. Соціальний захист населення

Зусилля органів влади у сфері соціального захисту та соціального обслуговування населення спрямовуватимуться на виконання заходів державної політики щодо соціального захисту ветеранів війни і праці, сімей з дітьми та малозабезпечених сімей, інвалідів, осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших вразливих верств населення. Головним напрямом системи соціальної допомоги стане поглиблення адресності соціальної допомоги та покращення якості соціальних послуг.

Продовжується реалізація низки нових соціальних ініціатив, запроваджених у 2011 році Президентом України.

Значна увага приділятиметься обслуговуванню пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, наданню грошової та натуральної допомоги у вигляді продуктів харчування, одягу, взуття, палива, медикаментів тощо.

За рахунок коштів обласного бюджету передбачається надавати цільову адресну допомогу малозабезпеченим громадянам та сім'ям, що опинилися у скрутних життєвих обставинах, громадянам віком старше 100 років - довічні стипендії. Інвалідам війни та учасникам бойових дій, яким виповнилося 90 років і більше, за рахунок місцевих бюджетів надаватимуться щомісячні стипендії.

За рахунок коштів обласного бюджету надаватиметься цільова адресна допомога та додаткові пільги сім'ям військовослужбовців, що загинули у воєнних конфліктах, інвалідам війн та реабілітованим. З метою створення умов для повноцінного життя ветеранів війни та дітей-інвалідів продовжуватиметься робота з забезпечення їх слуховими апаратами та засобами корекції зору.

Передбачається 100% охоплення щорічними комплексними медичними оглядами ветеранів війни, у сільській місцевості створення виїзних бригад лікарів.

З метою створення сприятливих умов життєдіяльності інвалідів та осіб з обмеженими фізичними можливостями протягом 2014 року продовжуватиметься робота щодо облаштування об'єктів житлового та громадського призначення пандусами.

2.3.3. Доходи та цінова політика

Найважливішим напрямом соціально-економічної політики району щодо підвищення рівня життя людей є зростання грошових доходів як працездатного, так і не працездатного населення.

Забезпечення зростання доходів населення, зменшення їх диференціації та недопущення заборгованості з виплати заробітної плати є одним із основних завдань державної соціальної політики. Пріоритетом у підвищенні реальних доходів населення буде забезпечення зростання основного джерела доходів – заробітної плати працівників.

Важливою передумовою підвищення рівня заробітної плати має бути забезпечення стабільних темпів економічного зростання в сфері матеріального виробництва, а також залучення інвестицій для створення нових робочих місць та легалізація тіньового сектора економіки. У 2014 році прогнозується, що середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника по району зросте на 5,4% і становитиме 2109 грн.

З метою недопущення в районі безпідставного зростання цін на основні продукти харчування буде проводитися контроль за дотриманням торгівельних надбавок. Щодекадно буде проводитися моніторинг цін на продукти харчування першої необхідності, контроль щодо безперебійного надходження їх у торгівельну мережу району в необхідних обсягах, особливо у зимовий період.

2.3.4. Житлово-комунальне господарство

Житлово-комунальне господарство – сфера діяльності, яка забезпечує першочергові потреби населення та суттєво впливає на створення необхідних умов життя на селі.

Одним з пріоритетів соціально-економічного розвитку району, як і області є реформування житлово-комунального господарства. Важливою складовою реформи житлово-комунального господарства є розвиток конкуренції у системі управління та обслуговування житлової сфери, а саме стимулювання створення об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Основними завданнями та заходами з розвитку житлово-комунального господарства на 2014 рік визначено:

- реалізація заходів програми «Реформування і розвитку житлово-комунального господарства Котовського району на 2011-2014 роки»;

– ремонт доріг комунальної власності;

– капітальний ремонт діючих водопровідних мереж;

– розвиток альтернативних джерел енергії;

– забезпечення надійної роботи електромереж та безперебійного енергопостачання споживачів сіл району;

– зменшення обсягів енергоспоживання, стимулювання раціонального використання енергоресурсів;

– модернізація та заміна застарілого котельного обладнання на об'єктах житлово-комунального господарства та бюджетних установах району.

У 2014 році робота буде спрямована на забезпечення оплати населенням житлово-комунальних послуг по району на рівні не нижче 100%. Для захисту малозабезпечених верств населення передбачена спрощена схема отримання субсидій. З метою забезпечення населення якісною питною водою та зменшення втрат води, що сприятиме зменшенню собівартості послуг з водопостачання у 2014 році необхідно залучити кошти з державного та місцевих бюджетів на:

- завершення розвідної водопровідної мережі в с.Чубівка в сумі 709,42 тис. грн.;

- капітальний ремонт сільського водогону в с.Гонората – 344,11 тис. грн.;

- капітальний ремонт водопровідної мережі в с.Климентово – 499,4 тис.грн.;

- капітальний ремонт водопровідної мережі в с.Станіславка – 660,7 тис. грн.;

Крім того, планується підготувати проектну документацію для реконструкції очисних споруд сел.Борщі.

Важливою складовою конкуренції у системі управління та обслуговування житлового фонду є робота по утворенню об'єднань співвласників багатоквартирних будинків. Це дасть змогу вирішити питання щодо демонополізації житлово-комунального господарства та сприятиме залученню інвестицій для його розвитку у вигляді ОСББ для впровадження конкурентних засад у сфері утримання житлового фонду.

2.4. ГУМАНІТАРНА СФЕРА

2.4.1. Охорона здоров'я

Головна мета на 2014 рік: забезпечення населення своєчасною високоякісною медичною допомогою незалежно від соціального статусу і місця проживання, підготовка і проведення реформування галузі.

Для задоволення потреб населення в доступній і високоякісній медичній допомозі, зміцнення матеріально-технічної та лікувально-діагностичної бази закладів охорони здоров'я та з метою удосконалення системи охорони здоров'я протягом 2014 року передбачається:

• підвищення народжуваності, зниження рівня смертності шляхом поліпшення доступності медичного обслуговування, зокрема на первинному рівні;

• підвищення якості життя населення;

• реалізація заходів, спрямованих на пропаганду здорового способу життя;

• покращення матеріально-технічної бази закладі охорони здоров"я;

• забезпечення медичного огляду 60% населення на первинному рівні, в тому числі шляхом виїзду медиків в сільські населені пункти;

• наближення спеціалізованої медичної допомоги до сільського населення;

• поліпшення забезпечення закладів охорони здоров'я кадрами у сільській місцевості;

• реалізація заходів Програми протидії поширенню наркоманії, боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів на 2011-2015 роки.

В результаті виконання заходів передбачається знизити рівень захворюваності на туберкульоз, стабілізувати епідеміологічну ситуацію серед ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД, знизити рівень материнської та малюкової смертності.

В 2014 році планується реорганізація ФАПа с. Куяльник в АЗП-СМ, капітальний ремонт АЗП-СМ в с.Коси.

2.4.2. Освіта

Важливим напрямом діяльності органів місцевої влади є вдосконалення і розвиток системи освіти району, оптимізація мережі освітніх закладів, створення сприятливих умов для впровадження новітніх інформаційних технологій, здобутків педагогічної науки і перспективного досвіду в навчально-виховний процес.

Основними пріоритетами розвитку сфери освіти у 2014 році визначено:

- забезпечення доступності дошкільної освіти шляхом розширення мережі дошкільних навчальних закладів;

- розширення мережі навчально – виховних комплексів «Загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад»;

- вжиття необхідних заходів для організованого та якісного оздоровлення та відпочинку дітей пільгових категорій;

- удосконалення роботи з сім'єю, широке залучення батьків до освітнього процесу у дошкільних навчальних закладах;

- вживання невідкладних заходів щодо модернізації навчально – матеріальної бази загальноосвітніх навчальних закладів, створення умов для інтегрованого навчання дітей з інвалідністю, насамперед забезпечення безбар'єрного середовища;

- надання допомоги у забезпеченні подальшого навчання випускників інтернатних закладів, у першу чергу, дітей з особливими потребами;

- організація підвозу учнів до місць навчання та вчителів, які працюють в сільській місцевості, до роботи, виконання районної програми «Шкільний автобус на 2011-2015 роки».

У 2014 році за рахунок обласних коштів планується:

- завершити реконструкцію частини шкільних майстерень під дитячий садок на 20 місць в с.Станіславка, яка розпочата у 2011 році;

- отримати залишок (кредиторська заборгованість) необхідних коштів на завершення прибудови дитячого садка до школи в с.М.Фонтан (д/с введений в дію з 1 вересня 2013 р.);

- капітальний ремонт дитячого садка «Сонечко» на 90 місць, сел..Борщі;

- капітальний ремонт дитячого садка «Ромашка» на 50 місць в с.Куяльник;

- будівництво дитячого садка на 90 місць с.Липецьке;

- триватиме реалізація заходів програм: "Робота з обдарованими дітьми в Котовському районі на 2010-2015 рр." та „Державної цільової соціальної програми розвитку позашкільної освіти на період до 2014 року".

Протягом 2014 року заплановано утворити 2 прийомних сімей та влаштувати до них 2 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

2.4.3. Культура та туризм

Головна мета діяльності галузі культури району на 2014 рік: забезпечення реалізації державної політики в галузі культури, створення умов для розвитку української культури та культур національних меншин, розкриття творчого потенціалу й самореалізації кожної особистості відповідно до її духовних і матеріальних потреб та інтересів, створення умов для розвитку громадянського суспільства.

Серед основних завдань на 2014 рік передбачається Створення умов для творчого розвитку особистості та підвищення культурного рівня громадян шляхом:

• підвищення якості та ефективності надання культурних послуг населенню шляхом збереження і розвитку мережі закладів культури району, покращення їх матеріально-технічного стану, проведення різноманітних інформаційно-просвітницьких та мистецьких заходів, збереження та охорона культурної спадщини;

• проведення на належному організаційному і творчому рівні урочистих, культурно-мистецьких заходів з нагоди державних свят, пам'ятних дат, ювілеїв;

• творчий звіт колективів художньої самодіяльності району;

• реалізація районної „Бібліотечної програми інформаційної підтримки читання мешканців Котовського району на 2011 – 2015 роки";

• поповнення бібліотечних фондів книжковими виданнями та періодикою;

• участь в обласних конкурсах і фестивалях серед дітей, спрямованих на виявлення і підтримку обдарованих дітей, обмін творчими досягненнями та подальший розвиток естетичного виховання дітей;

• триватиме реалізація районної програми «Районної програми розвитку краєзнавства на період до 2015 року».

З метою приведення мережі закладів культури до потреби населення у 2014 році планується здійснити капітальний ремонт будівлі Будинку культури в с. Ст.Кульна.

2.4.4. Фізична культура і спорт

У 2014 році розвиток фізично-спортивного руху Котовського району буде спрямовано на пропаганду здорового способу життя, залучення різних верств населення до занять фізкультурою та спортом, збереження і зміцнення здоров'я, розвиток фізичних, морально-вольових та інтелектуальних здібностей людини, організацію змістовного дозвілля.

Основними завданнями і заходами галузі передбачено:

• реалізація заходів районної програми „Розвитку футболу в Котовському районі на 2011 - 2015 роки";

• забезпечення участі спортсменів району на обласних та всеукраїнських змаганнях;

• забезпечення функціонування футбольних команд у всіх територіальних громадах;

Продовжуватиметься реформування структури управління фізкультурно-спортивним рухом з введенням до штатів територіальних фізкультурно-спортивних клубів у селах і селищах посад інструктора з фізичної культури та відновлення в штатах підприємств, установ і організацій посад інструктора з фізичної культури і виробничої гімнастики.

Значна увага приділятиметься районним, зональним та фінальним обласним змаганням сільських літніх спортивних ігор серед широких верств населення; районним, міським, обласним спартакіадам школярів, допризовної молоді, учнів системи професійно-технічної освіти, студентів ВУЗів та іншим спортивним змаганням, запланованим на 2014 рік.

2.4.5. Розбудова громадянського суспільства

Пріоритетними напрямами діяльності органів влади у 2014 році стане налагодження конструктивного діалогу між владою і громадськістю на засадах демократичності, гласності, відкритості та прозорості, досягнення стабільної суспільно-політичної ситуації в області на основі підвищення дієздатності органів влади та зміцнення демократичних інститутів, забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики.

З метою залучення громадськості до процесів формування та реалізації державної і регіональної політики у межах області продовжуватиметься реалізація заходів Програми сприяння розвитку громадянського суспільства в Одеській області на 2012-2015 роки.

2.5. БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ

2.5.1. Охорона навколишнього природного середовища

Охорона навколишнього природного середовища, збереження і відновлення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини – є невід'ємною умовою сталого економічного та соціального розвитку Котовського району та залишається основним завданням і напрямком охорони довкілля на 2014 рік.

Триватиме реалізація заходів „Програми формування національної екологічної мережі в Котовському районі на 2011 – 2015 роки". Основною метою створення умов щодо збереження ландшафтного та біологічного різноманіття, поліпшення умов для формування та відновлення довкілля, тобто екологічна мережа району розглядається як єдина територіальна природна система, яка включає ділянки природних ландшафтів, що підлягають охороні, території та об'єкти природно-заповідного фонду.

Забезпечення населення області якісною питною водою є однією з найбільш важливих проблем, розв'язання якої дасть можливість зберегти здоров'я, поліпшити умови проживання людей та підвищити рівень їх життя буде продовжена реалізація районної програми "Питна вода Котовського району " на 2011-2020 роки"

Протягом 2014 року поліпшення стану навколишнього природного середовища у сфері охорони атмосферного повітря планується шляхом: виконання підприємствами заходів щодо скорочення обсягів викидів забруднюючих речовин; дотримання суб'єктами господарювання вимог, передбачених дозволами на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; впровадження нових сучасних технологій на виробництві; використання альтернативних видів палива; посилення надзору (контролю) спеціально уповноваженими на це органами виконавчої влади з метою забезпечення дотримання вимог законодавства про охорону атмосферного повітря місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та громадянами.

2.5.2. Техногенна безпека

Одними з найнебезпечніших для навколишнього природного середовища і здоров'я населення є шкідливий вплив непридатних та заборонених до використання хімічних засобів захисту рослин, яких на території району налічується близько 25,28 тонн.

З метою запобігання шкідливому впливу на навколишне середовище хімічних засобів, збереження довкілля планується за рахунок коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища вивезти для подальшого знищення непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин з території Котовського району близько 25,28 тонн хімічних засобів.

2.5.3. Захист прав і свобод громадян

Забезпечення ефективності здійснення заходів щодо профілактики правопорушень, протидії злочинності та усунення причин і умов, що спричинили вчинення протиправних дій, поліпшення криміногенної ситуації в області визначення превентивних заходів сприятиме посиленню захисту життя і здоров'я людей, громадської безпеки та недопущенню проявів тероризму в районі.

З метою подальшої розбудови системи захисту законних прав та інтересів населення району в 2014 році основні зусилля правоохоронних органів, органів виконавчої влади та самоврядування будуть направлені на:

- виявлення та усунення причин, зокрема економічного та соціального характеру, які сприяють учиненню злочинів та правопорушень, в тому числі з боку соціально незахищених верств населення, раніше судимих осіб та неповнолітніх;

- проведення у відповідності до криміногенної обстановки, яка склалась в регіоні, комплексних, цільових оперативно-профілактичних операцій та рейдів спрямованих на зниження рівня злочинності, стабілізацію оперативної обстановки в громадських місцях та забезпечення безпеки дорожнього руху;

- більш активне використання в діяльності щодо профілактики та протидії правопорушенням можливостей громадськості, перш за все, громадських формувань з охорони громадського порядку та розроблення системи їх заохочення;

- активізацію діяльності щодо протидії поширенню наркоманії, зниженню масштабів розповсюдження наркотичних речовин та наркозлочинності серед різних верств населення, в першу чергу, серед молоді.

Діяльність органів внутрішніх справ буде направлена на посилення взаємодії з громадськістю, зміцнення довіри населення до їх роботи та покращення іміджу працівників міліції.

ІІІ. ОСНОВНІ НАПРЯМИ РОЗВИТКУ РАЙОНУ НА 2013 РІК

ДОДАТКИ:

Додаток І

Додаток II

Додаток 1

ОСНОВНІ ПОКАЗНИКИ

ЕКОНОМІЧНОГО І СОЦІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ

КОТОВСЬКОГО РАЙОНУ НА 2014 РІК

Показники Один. виміру 2012 рік факт 2013 рік

очік. рез-тат 2014 рік прогноз 2014 р. до 2013 р., %

Розвиток сфери матеріального виробництва

Обсяг реалізованої промислової продукції (робіт, послуг) у відпускних цінах підприємств тис.грн 11603,9 6632,6 6700,0 101,0

Валова продукція сільського господарства

По всіх категоріях господарств у цінах

2010 року, всього тис. грн. 230007 302814 244782 80,8

у т.ч. рослинництва тис. грн. 155440 221969 165347 74,5

тваринництва тис. грн. 74567 80845 79435 98,2

Виробництво основних видів сільськогосподарської продукції

Зернові культури тонн 72170 147035 75100 51,1

Соняшник - " - 12860 24991 15000 60,0

Ріпак - " - 1900 2922 2000 68,4

Реалізація худоби та птиці (у живій вазі) тонн 2434 1825 1695 92,9

Молоко тонн 18693 12151 12000 98,7

Яйця тис.шт. 8492 8529 8550 100,2

Фінансові показники

Надходження податків і платежів до бюджетів усіх рівнів, всього млн. грн 21,6 22,1 22,8 103,2

Доходи місцевих бюджетів (без трансфертів з держбюджету) млн.грн 17,9 17,8 18,3 102,8

Видатки місцевих бюджетів (з дотацією вирівнювання з Державного бюджету) млн.грн 54,8 59,9 59,0 98,5

Загальна сума кредитів, наданих комерційними банками суб'єктам господарювання млн. грн. 8,1 2,3 2,5 108,6

Показники фонду оплати праці та середньомісячної заробітної плати

Фонд оплати праці робітників, службовців тис. грн 55067,5 54819,4 58382,7 106,5

Середньоспискова чисельність робітників і службовців чол. 2509 2283 2285 100,1

Середньомісячна заробітна плата робітників і службовців грн. 1829 2001 2109 105,4

Обсяг капітальних інвестицій за рахунок усіх джерел фінансування

у фактичних цінах тис. грн.. 26949 17200 19000 110,4

Обсяг капітальних інвестицій на одну особу грн. 952,8 617,6 685,9 111,0

Введення в експлуатацію загальної площі житла за рахунок усіх джерел фінансування кв. м 120,0 117,0 120,0 102,5

Основні показники розвитку транспорту і зв'язку

Показники Один. виміру 2012 рік факт 2013 рік

очік. рез-тат 2014 рік прогноз 2014 р. до 2013, %

Довжина автомобільних шляхів загального користування, всього тис. км 336,7 336,7 336,7 100,0

Обсяги пасажирських перевезень, всього тис. чол. 300 227,5 230 101,1

в тому числі:

автотранспортом загального користування тис. чол. 300 227,5 230 101,1

Показники розвитку освіти

Показники Один. виміру 2012 рік факт 2013 рік

очік. рез-тат 2014 рік прогноз 2014 р. до 2013, %

1. Дошкільні заклади освіти

Кількість дошкільних закладів всього одиниць 6 9 10 111,0

Кількість місць в постійних дошкільних закладах всього місць 268 305 325 106,5

Кількість дітей у постійних дошкільних закладах всього чоловік 159 200 230 115,0

Охоплення дітей постійними дошкільними закладами (у % до загальної кількості дітей відповідного віку) всього % 32 33 33 х

2. Загальна середня освіта

Кількість денних загальноосвітніх навчальних закладів, всього одиниць 32 30 30 100,0

Кількість учнів у денних загальноосвітніх навчальних закладах чоловік 2234 2218 2222 100,2

Кількість учителів у денних загальноосвітніх навчальних закладах, всього чоловік 419 403 405 100,5

Введення в дію загальноосвітніх навчальних закладів за рахунок усіх джерел фінансування, всього учн. місць - - - -

Показники розвитку установ охорони здоров'я

Показники Один. виміру 2012 рік факт 2013 рік

очік. рез-тат 2014 рік прогноз 2014 р. до 2013 р., %

Кількість лікарняних закладів,

в т.ч. одиниць 47 48 48 100,0

- АЗП-СМ м.Котовськ -"- - 1 1

- сільських лікарень -"- 1 0 0 х

- амбулаторій -"- 10 11 12 109,1

- ФАП -"- 7 7 6 85,7

- ФП -"- 29 29 29 100,0

Кількість лікарняних ліжок

-"- 25 0 0 х

Ємність амбулаторно-поліклінічних закладів

(відв.за зміну) -"- 200 200 200 100,0

Кількість лікарів усіх спеціальностей -"- 11 9 10 111,0

Кількість населення на одного лікаря -"- 2582 3130 2817 90,0

Кількість середнього мед. персоналу -"- 80 72 74 102,8

Показники розвитку культури

Показники Один. виміру 2012 рік факт 2013 рік

очік. 2014 рік прогноз 2014 р. до 2013 р., %

Кількість закладів культури клубного типу всього, одиниць 42 42 42 100,0

у міських поселеннях -"- 2 2 2 100,0

у сільській місцевості -"- 40 40 40 100,0

Кількість театрів одиниць - - - -

місць - - - -

Кількість концертних (філармонічних) залів одиниць - - - -

місць - - - -

Кількість дитячих шкіл естетичного виховання одиниць - - - -

Кількість учнів у дитячих школах естетичного виховання тис. чол. - - - -

Стан освоєння коштів по Котовському району у 2013 році

(тис. грн.)

№ п/п Назва об'єкту Кошторисна вартість Державний бюджет Обласний бюджет Районний бюджет

1. Підвідний газопровід до с.Качурівка - будівництво

2710,1

1300

-

-

2. Реконструкція школи І-ІІ ступенів з прибудовою дитячого садка на 30 місць в с. Малий Фонтан Котовського району

2455,04

-

589,0

-

3. Капітальний ремонт будівлі Будинку культури в с. Ст. Кульна Котовського району

972,666

-

600,0,

-

4. Будівництво системи газопостачання Новоселівської ЗОШ І-ІІІ ст.

255,1

-

-

255,1

5. Капітальний ремонт з заміною перегородок на нові в туалетних приміщеннях ЗОШ І-ІІІ ст. С. Нестоїта

30,0

-

-

30,0

6. Капітальний ремонт водопровідної мережі в с.Олексіївка

155,0

-

-

155,0

7. Капітальний ремонт котельні школи садка с. Петрівка

41,2

-

-

41,2

8. Капітальний ремонт топочної опалювальної системи та тепломережі НВК с.Мардарівка

56,90

-

-

56,90

9. Капітальний ремонт- заміна вікон у Новоселівській ЗОШ І-ІІІ ст.

75,0 - -

75,0

Всього х 1300 1189 613,2

Додаток ІІ

Перелік районних програм,

реалізація яких буде здійснюватись у 2014 році

п/п

Назва програми Затверджено рішенням

районної ради

1 Програма стимулювання та розвитку газети районної ради "Котовські вісті" 2010-2015рр від 9 березня 2010р. №278-V

1. 2 Районна програма сталого розвитку Котовського району на 2010-2015 рр від 21 серпня 2010 р. №330-V

2. 3 "Шкільний автобус" на 2011-2015рр від 22 лютого 2011р. №40-VI

3. 4 Районна програма "Питна вода Котовського району" на 2011-2020 рр від 22 лютого 2011р. №52-VI

4. 5 Бібліотечна програма інформаційної підтримки читання мешканців Котовського району на 2011-2015 рр від 22 лютого 2011р. №37-VI

5. 6 Котовська районна програма щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини на 2011-2016рр від 22.02.2011 р. № 32 -VI , від 15 .02 2012 р. №149-VI

6. 7 Регіональна програма "Зерно Котовського району" на 2011-2015рр від 22 лютого 2011р. №33-VI

7. 8 Програма створення страхового фонду документації Котовського району на 2011-2015рр від 22 лютого 2011р. №35-VI

8. 9 Архів - захист історичної пам'яті Одещини на 2011-2015рр від 22 лютого 2011 р. №46-VI

9. 10 Програма надання державно-пільгового кредиту населенню Котовського району "Власний дім" на 2011-2015рр від 22 лютого 2011р. №31-VI

10. 11 Програма розвитку футболу в Котовському районі на 2011-2015 рр від 22 лютого 2011р. №42-VI

11. 12 Трудовий архів - захист соціально-правових інтересів громадян на 2011-2015 рр від 22 лютого 2011р. №45-VI

12. 13 Програма реформування і розвитку житлово-комунального господарства Котовського району на 2011-2014 рр від 22 лютого 2011р. №51-VI

13. 14 Програма формування національної екологічної мережі в Котовському районі на 2011-2015рр від 22 лютого 2011р. №34-VI

14. 15 "Робота з обдарованими дітьми в Котовському районі на 2010-2015 рр" від 22 лютого 2011р. №39-VI

15. 16 Державна цільова соціальна програма розвитку позашкільної освіти на 2010-2014 рр від 22 лютого 2011р. №38-VI

16. 17 Районна програма розвитку краєзнавства на 2011-2015 рр від 22 лютого 2011р. №36-VI

17. 18 Цільова програма заліснення земельних угідь Котовського району на 2011-2015рр від 25 травня 2011р. №76-VI

18. 19 Програма розвитку тваринництва в Котовському районі на 2011-2015рр від 27 липня 2011р. №78-VI

19. 210 Місцева програма утримання місцевого пункту пропуску "Домниця" через українсько-молдавський державний кордон на 2011-2015рр від 15 вересня 2011р. №100-VI

20. 211 Програма протидії поширенню наркоманії, боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів на 2011-2015 рр від 10 листопада 2011р. №107-VI

21. 212 Програма з проведення конкурсу сільських рад з розвитку соціальної інфраструктури та благоустрію територій на 2011-2014 рр від 12 грудня 2011р. №115-VI

22. 213 Комплексна програма "Освіта Котовсщини" на 2012-2015 рр від 30 грудня 2011р. №123-VI

23. 214 Програма розвитку збереження зелених насаджень населених пунктів Котовського району на 2011-2015 рр від 15 лютого 2012р. №140-VI

24. 215 Комплексна програма забезпечення містобудівною документацією населених пунктів та територій Котовського району на 2012-2015 роки від 15 лютого 2012р. №141-VI

25. 216 Района програма "Розвиток фізичної культури та спорту у Котовському районі на 2012-2017 рр" від 15 лютого 2012р. №144-VI

26. 217 Района програма «Молодь Котовщини»на 2012-2015 від 15 лютого 2012р. №145-VI

27. 218 Районна програма профілактики правопорушень на території Котовського району на 2012-2016 рр від 15 лютого 2012р. №146-VI

28. 219 Районна програма подальшого реформування земельних відносин в Котовському районі на 2012-2017 рр від 15 лютого 2012р. №147-VI

29. 320 Прогорама розвитку культури в Котовському районі на 2012-2016р від 15 лютого 2012р. №148-VI

30. 321 Программа подалання дитячої безпритульності і бездогляності на період 2012-2016 р.р від 10 жовтня 2012р. №195-VI

31. 322 Програма здійснення профілактики алкоголізму, тютюнопаління, наркоманії та інших негативних явищу дитячому середовищі на 2012-2015 роки від 10 жовтня 2012р. №196-VI

32. 323 Програма розвитку малого і середнього підприємництва в Котовському районі на 2013-2015 р від 5 лютого 2013р. №219-VI

33. 324 "Відпочинок та оздоровлення дітей Котовського району на 2013-2018 рр від 5 лютого 2013р. №225-VI

34. 325 Районна програма патріотичного виховання дітей та молоді "Патріот" в Котовському районі на 2013-2016 рр від 5 лютого 2013р. №226-VI

35. 326 Котовська районна програма забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа на 2013-2015 рр від 5 лютого 2013р. №227-VI

36. 327 Котовська районна програма профілактики соціального сирітства та соціального захисту і підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування на 2012-2016рр від 23 листопада 2012р. № 204-VІ

37. 328 Програма мобілізаційної підготовки на 2013-2016 рр. від 19 липня 2013 р. № 255-VІ

Виробництво основних сільськогосподарських культур

Культури 2011 р. 2012 р. 2013 р.

Зернові та зернобобові (з кукурудзою), тис.тонн 107,3 72,2 147,0

- пшениця, тис. тонн 41,5 34,2 43,0

- кукурудза, тис.тонн 35,9 18,2 69,0

Соняшник, тис.тонн 15,9 13,6 25,0

Ріпак, тис.тонн 7,6 0,17 3,2

Середня урожайність по району (ц/га) 27,5 33,3 42,1

Темп зростання (зниження) валового збору зернових та зернобобових, % 112,4 67,3 203,6

Поголів'я худоби та птиці

(голів)

Групи тварин На 1 січня 2013 р. На 1 січня 2014 р.

населення сільгосппідприємства всього населення сільгосппідприємства всього

ВРХ 7519 1140 8654 7917 1079 8996

у т. ч. корови 4144 486 4630 4284 387 4671

Свині

7841 1458 9299 8080 1424 9504

Вівці та кози

2815 757 3572 2851 788 3639

Птиці

160123 - 160123 164800 - 164800

Виробництво основних видів продукції тваринництва

сільгосппідприємствами району у 2013 році

Господарства

Виробництво молока, ц Надій молока на корову, кг Виробництво м"яса, цнт

на 1.01.13 на 1.01.14 '+ - % на 1.01.13 на 1.01.14 '+ - % на 1.01.13 на 1.01.14 '+ - %

СВК "Дружба народів"

7327 4041 -3288 55 4758 3367 -1391 71 1156 376,5 -779,5 32

ТОВ "Косівське"

- - - - - - - - 721 584 -137 81

ТОВ "Старокульнян."

- - - - - - - - 16 15 -1 94

ДПДГ "Новоселів."

1941 1726 -215 89 2156 1917 -239 89 636 581 -55 91

СТОВ "Куяльник"

818 848 +30 104 1604 1766 +162 110 39 121 +82 310

Ліцей

162 99 -63 61 3240 1237 -2003 38 - 34 +34 100

ФГ "Агропромсад"

- - - - - - - - - - - -

ТОВ "Едем"

- - - - - - - - - - - -

Всього:

10248 6714 -3536 65 2525 2330 -194 88 2568 1711,5 -856,5 67

Чисельність худоби по сільгосппідприємствах району

Господарства

ВРХ, голів

в т.ч. корів, гол.

свиней, гол.

овець та кіз, гол.

на 1.01.13 на 1.01.14 + - на 1.01.13 на 1.01.14 + - на 1.01.13 на 1.01.14 + - на 1.01.13 на 1.01.14 + -

СВК "Дружба народів"

450 421 -29 154 120 -34 392 331 -61 484 460 -24

ТОВ "Косівське"

177 106 -71 85 12 -73 494 516 +22

ТОВ "Старокульнянське" - - -

- - -

- - -

273 328 55

ДПДГ "Новоселівка"

303 360 +57 190 190 416 457 +41 - - -

СТОВ "Куяльник"

189 164 -25 51 48 -99 138 105 -33 - - -

Ліцей

15 18 +3 5 8 +3 18 15 -3 - - -

ФГ "Агропромсад"

- 10 +10 - 9 +9 - - -

- - -

ТОВ "Едем"

6 - -6

1 - -1

- - -

- - -

Всього:

1134 1079 -55 486 387 -98 1458 1424 -34 757 798 +33

Про звіт голови Котовської районної ради про свою діяльність за 2013 рік

 

УКРАЇНА

ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ

КОТОВСЬКА РАЙОННА РАДА

РІШЕННЯ

 

Про звіт голови Котовської районної ради про свою діяльність

за 2013 рік

 

           Відповідно до пункту вісім частини першої статті 43, пункту 17 частини шостої статті 55   Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районна рада

 

ВИРІШИЛА:

1. Звіт голови Котовської районної ради Бордюжі Олега Михайловича про діяльність районної ради за 2013 рік взяти до відома.

2. Рекомендувати голові Котовської районної ради:

2.1. Продовжити практику взаємодії районної ради з районною державною адміністрацією, сільськими радами на засадах партнерства, відкритості та вироблення узгоджених позицій;

2.2. Підтримувати активну діяльність Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові районної ради;

2.3. Продовжити діяльність виконавчого апарату районної ради у напрямках взаємодії та зміцнення зв’язків з територіальними громадами району, сприяння ефективному здійсненню органами місцевого самоврядування своїх повноважень;

2.4. Продовжити роботу з удосконалення організаційної структури апарату районної ради, маючи на меті посилення персональної відповідальності фахівців за комплексне та кваліфіковане виконання покладених функцій та забезпечення належної взаємозамінності;

2.5. Посилити вимогливість до суб’єктів подання проектів рішень та інших документів для розгляду їх на сесіях районної ради з метою безумовного дотримання положень Закону України «Про доступ до публічної інформації» та Регламенту Котовської районної ради VI скликання.

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії районної ради шостого скликання.

 

Голова Котовської

районної ради                                                                                     О.М. Бордюжа

 

25 лютого 2014 року

№295-VІ

Про звіти депутатів Котовської районної ради VІ скликання за 2013 рік

 

У К Р А Ї Н А

КОТОВСЬКА РАЙОННА РАДА

 

   Р І Ш Е Н Н Я

 

Про звіти депутатів Котовської районної ради VІ скликання

за 2013 рік

 

            Відповідно до частини 2 статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, частин 1 та 6 статті 16 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”, враховуючи фракційну структуризацію політичних сил, представлених в районній раді, районна рада

 

ВИРІШИЛА:

 

1. Встановити орієнтовні строки проведення звітів депутатів Котовської районної ради VІ скликання про свою роботу за 2013 рік перед виборцями протягом березня 2014 року.

2. Депутатам районної ради - членам відповідних фракцій подати звіти про свою роботу, зауваження та пропозиції, висловлені виборцями на адресу ради, а також про виконання доручень, даних депутатові у зв’язку з його депутатською діяльністю, керівникам депутатських фракцій, які в термін до 1 квітня 2014 року інформують постійну комісію районної ради з питань законності, прав людини, регламенту, депутатської діяльності та етики про результати обговорення на засіданнях фракцій звітів депутатів - членів відповідних фракцій.

3. Позафракційним депутатам поінформувати про свої звіти безпосередньо постійну комісію районної ради з питань законності, прав людини, регламенту, депутатської діяльності та етики до 1 квітня 2014 року.

4. Постійній комісії районної ради з питань законності, прав людини, регламенту, депутатської діяльності та етики узагальнити інформацію про результати обговорення звітів депутатів та подати відповідні пропозиції голові районної ради до 10 квітня 2014 року.

5. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань законності, прав людини, регламенту, депутатської діяльності та етики.

 

Голова Котовської

районної ради                                                                                    О.М. Бордюжа

 

25 лютого 2014 року

№304 -VI

Про затвердження паспорту бюджетної Програми стимулювання та розвітку газети Котовської районної ради «Котовські вісті»на 2010-2015 роки

У К Р А Ї Н А

ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ

КОТОВСЬКА РАЙОННА РАДА

РОЗПОРЯДЖЕННЯ

Про затвердження паспорту бюджетної Програми стимулювання та розвітку газети Котовської районної ради «Котовські вісті»на 2010-2015 роки

Відповідно до пункту 16 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 4,7,8 Закону України «Про державну підтримку засобів массової інформації і соціальний захист журналістів» з метою зміцнення і розвитку інформаційної сфери , поліпшення інформування громадян про соціально-економічний стан району і діяльність органів місцевого самоврядування району:

1. Затвердити паспорт районної бюджетної Програми стимулвання та розвитку газети Котовської районної ради «Котовські вісті» на 2014 рік затвердженної рішенням Котовської районної ради №277-VІ «Про районний бюджет Котовського району на 2014 рік» від 25.01.2014 року.

2. Визначити відповідальним за виконання районної бюджетної Програми підтримки газети Котовської районної ради «Котовські вісті» на 2010-2015 роки на 2014 рік завідуючу відділом фінансової звітності та бухгалтерського обліку Городецьку Н.О.

3. Відділу фінансової звітності та бухгалтерського обліку комунального підприємства «Редакція газети «Котовські вісті» проводити видатки на фінансування заходів відповідної районної бюджетної програми в межах коштів передбачених у затвердженому цим розпорядженням паспорті. Інформацію про виконання паспорту районної бюджетної програми стимулювання та розвитку газети Котовської районної ради «Котовські вісті» на 2010-2015 роки , за встановленою формою надати відділенню Державного казначейства у Котовському районі.

4. Контроль за виконанням розпорядження покласти на заступника голови районної рди Карауша О.В.

Голова Котовської

районної ради                                                                                                                О.М. Бордюжа

4 лютого 2014 року

№ 7/14

Про затвердження паспорту бюджетної програми

УКРАЇНА

ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ

КОТОВСЬКА  РАЙОННА  РАДА ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я

 

04  лютого 2014 року                м.Котовськ           №     08/14

Про затвердження паспорту бюджетної програми

 

          Відповідно до ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.13,18,39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», наказів Міністерства Фінансів України від 29 грудня 2002 року № 1098 «Про паспорти бюджетних програм» та від 12 грудня 2011 року «Про внесення змін до наказу Міністерства Фінансів України від 29 грудня 2002 року №1098», рішення Котовської районної ради від 12 грудня 2011 року № 115-VI «Про затвердження районної програми з проведення конкурсу сільських рад з розвитку соціальної інфрастуктури та благоустрою територій на період до 2014 року»:

  1. 1.Затвердити паспорт районної бюджетної програми «Районна програма з проведення конкурсу сільських рад з розвитку соціальної інфрастуктури та благоустрою територій на період до 2014 року».
  2. 2.Визначити відповідальним за виконання зазначеної бюджетної програми районну раду.
  3. 3.Фінансовому управлінню районної державної адміністрації (Погоріла І.А.) виділити

          кошти на фінансування заходів бюджетної програми.

  1. 4.

          програми та надати звіт про виконання паспорту бюджетної програми.

  1. 5.Контроль за виконанням розпорядження покласти на заступника голови районної ради

         О.В.Карауша.

 

 

 

 

                          Голова районної ради                                                          О.М.Бордюжа               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження голови Котовської

районної ради

"04" лютого  2014 року N 08/14

 

 

Паспорт
бюджетної програми на  2014 рік

1. 

     010116_____
(КПКВК ДБ) 

 Котовська районна рада Одеської області ________________________________________________________
                                              (найменування головного розпорядника) 

2. 

__010116____
(КПКВК ДБ) 

 Котовська районна рада Одеської області _________________________________________________________
                                             (найменування відповідального виконавця) 

3. 

____________
(КПКВК ДБ) 

__010116________
(КФКВК) 

Районна програма з проведення конкурсу cільських рад з розвитку соціальної

Інфраструктурита благоустрою територій на період до 2014 року

                           (найменування бюджетної програми) 

4. Обсяг бюджетного призначення - ___6,0 тис. гривень, у тому числі із загального фонду - __6,0 тис. гривень.

 

5. Підстави для виконання бюджетної програми

 

Конституція України (Закон від 28.06.1996 № 254/96), Бюджетний кодекс України (Закон від 08.07.2010 № 2456-VI), Закон України

 «Про Державний бюджет Україна на 2012 рік», Закон України «Про місцеве самоврядування», Закон України «Про службу в органах

 місцевого самоврядування», наказ Міністерства фінансів України від 29.12.2002 № 1098 «Про

 паспорти бюджетних програм», рішення сесії від 12 грудня 2011 року № 115-VI «Про затверження районної програми з проведення

 конкурсу сільських рад з розвитку соціальної інфраструктури та блаустрою територій на період до 2014 року»

6. Мета бюджетної програми

Проведення  конкурсу сільських рад на кращий санітарний стан  та благоустрій територій проводиться з метою поліпшення

санітарного стану та благоустрою населених пунктів

Заохочення переможців районного етапу конкурсу сільських рад на кращий санітарний стан таблагоустрій територій

7. Завдання спрямовані на досягнення мети, визначеної паспортом бюджетної програми:

N
з/п 

                                                                                Завдання 

  1

Забезпечення покращення санітарного стану, благоустрою населених пунктів району (погашення кредит. заборгованості)

 

8. Напрями використання бюджетних коштів:                                                         тис.грн

N
з/п 

Напрями використання бюджетних коштів 

півріччя 

рік 

загальний фонд 

спеці-
альний фонд 

разом 

загальний фонд 

спеці-
альний фонд 

разом 

загальний фонд 

спеці-
альний фонд 

разом 

     1

Здійснення витрат, пов’язаних з заохоченням переможців районного конкурсу

 

 

 

6,0

 

6,0

 

 

 

 

РАЗОМ

 

 

 

6,0

 

6,0

30,0

 

30,0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. Коди економічної класифікації видатків:

КЕКВ  

Назва згідно з економічною класифікацією видатків бюджету 

2210

Предмети, матеріали, обладнання та інвентар

10. Результативні показники, що характеризують виконання бюджетної програми:

N
з/п 

Показники  

Одиниця виміру  

Джерело інформації  

півріччя 

рік 

загальний фонд 

спеці-
альний фонд 

разом 

загальний фонд 

спеці-
альний фонд 

разом 

затрат  

  

  

  

  

  

  

  

  

1.1

Кількість сільських рад

одиниць

 

 

 

 

18

 

18

2

продукту

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1

Кількість населених пунктів району

одиниць

 

 

 

 

61

 

61

2.2

Кількість переможців

одиниць

протокол

 

 

 

3

 

3

3

ефективності

 

 

 

 

 

 

 

 

3.1

Витрати на заохочення переможців районного конкурсу

 

 

тис.грн

Звіт

 

 

 

6,0

 

6,0

3.2

Витрати на заохочення 1 переможця

 

тис.грн

Звіт

 

 

 

2,0

 

2,0

4

якості

 

 

 

 

 

 

 

 

4.1

Відсоток сільських рад, які прийняли участь в конкурсі

 

 

%

 

звіт

 

 

 

100,0

 

100,0

 

 

 

 

Заступник голови районної ради

                        О.В.Карауш

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Календар новин

<< < Червень 2021 > >>
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30